×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przetoka okołoodbytnicza

Pytanie nadesłane do redakcji:

Od pewnego czasu w okolicy odbytu zrobił mi się niewielki guzek, jakby grudka. Generalnie mnie nie boli, ale co pewien czas wypływa z niego brudny płyn, tak jakby ropa albo bardzo płynny kał. Mam wrażenie, że nie jest to związane z oddawaniem stolca, to znaczy wypływ tego płynu czuję podczas oddawania kału, ale także kiedy np. jestem w pracy. Jest to bardzo krępujące, bo zupełnie poza moja kontrolą zacząłem brudzić bieliznę.
Czy mam się tym bardzo przejmować? Czy można to jakoś leczyć?

Odpowiedział:

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Hospital Virgen del Camino
Sanlucar de Barrameda-Kadyks (Hiszpania)

Opisane przez Pana objawy są typowe dla przetoki okołoodbytniczej. Przetoka to wąski kanał, który łączy światło odbytnicy ze skórą okolicy odbytu. Zwykle powstaje w następstwie zapalenia gruczołów znajdujących się w ścianie odbytnicy. Zapalenie to może przebiegać niemal niezauważalnie (prawdopodobnie tak było w opisanej przez Pana sytuacji). Przetoka może także rozwinąć się jako następstwo ropnia okolicy odbytu.

Co ważne, nawet po prawidłowo prowadzonym leczeniu ropnia okołoodbytniczego u niemal 30% chorych może wytworzyć się przetoka okołoodbytnicza. Objawem przetoki jest wydobywanie się treści kałowo-ropnej z niewielkiego otworu w okolicy odbytu. W niektórych przypadkach otwór przetoki może znajdować się w znacznej odległości od odbytu (np. w obrębie moszny lub warg sromowych).

Większym ryzykiem rozwoju przetok okołoodbytniczych obciążeni są chorzy na chorobę Leśniowskiego i Crohna. W zależności od charakteru przetoki, w szczególności stosunku do mięśni zwieraczy odbytu, wyróżnia się kilka rodzajów przetok okołoodbytniczych.

Leczenie przetok okołoodbytniczych rozpoczyna się od wizyty w gabinecie lekarskim, podczas której lekarz upewni się, czy rzeczywiście jest to przetoka oraz wykluczy inne schorzenia okolicy odbytu. Czasem do postawienia rozpoznania wystarczy jedno badanie lekarskie, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, takich jak ultrasonografia przezodbytnicza (badanie USG wykonywane specjalną głowicą wprowadzaną do odbytu), fistuloskopia (badanie kanału przetoki specjalnym endoskopem), fistulografia (podanie kontrastu do światła przetoki) lub badanie techniką rezonansu magnetycznego.

Leczenie przetoki okołoodbytniczej wymaga udziału chirurga. Zazwyczaj przeprowadza się je w znieczuleniu regionalnym (tj. „od pasa w dół”). W zależności od głębokości i długości przetoki można ją wyciąć w całości, naciąć i zostawić otwartą do gojenia lub – w sytuacji, gdy obejmuje ona mięśnie odpowiedzialne za kontrolę oddawania stolca – otworzyć częściowo i założyć do jej środka gumową taśmę. Ten ostatni sposób wymaga cierpliwości, bowiem taśmę tę pozostawia się w przetoce na wiele tygodni, aż do całkowitego wygojenia przetoki.

Inną, zdobywającą ostatnio popularność techniką jest wstrzykiwanie do światła przetoki specjalnych preparatów mających „zalepić” całą przetokę.

Leczenie przetok odbytu jest procesem długotrwałym i wymaga bardzo dobrej współpracy chirurga z chorym. Ważnym elementem leczenia jest utrzymanie czystości okolicy odbytu. Trzeba też pamiętać, że dość często przetoki okołoodbytnicze pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia mogą nawracać.

31.07.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Stolec ołówkowaty – czy to objaw raka?
  • Zwężenie odbytu
  • Zaparcia czynnościowe
  • Ropień odbytu
  • Krwawienie z odbytu
  • Polipy i inne choroby odbytu - przyczyny dolegliwości okolicy odbytu
  • Manometria odbytu i odbytnicy
  • Rektoskopia
  • Kolonoskopia
  • Stolec – zmieniony wygląd
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta