×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Marskość wątroby u osoby uzależnionej od alkoholu

lek. Magdalena Wiercińska

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja 47-letnia szwagierka ma marskość wątrobyżylaki przełyku, do szpitala trafiła z krwotokiem już po raz 5. Teraz ma krwotok. Lekarze robią co mogą, jest alkoholiczką, pije. Jaką ma szansę na wyzdrowienie? Jak długo żyje alkoholik z marskością wątroby? Jeśli wyjdzie ze szpitala, co dalej robić? Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,
marskość wątroby oznacza uszkodzenie wątroby i jest procesem dynamicznym (więcej: Marskość wątroby - objawy, przyczyny, leczenie). Objawy marskości zależą od czasu trwania choroby, ilości czynnego miąższu wątroby, nasilenia zaburzeń tzw. krążenia wrotnego i stosowanego leczenia. Marskość wątroby może być w fazie skompensowanej (inaczej wyrównanej) albo w fazie dekompensacji, którą stwierdza się, jeśli wystąpi m.in. krwawienie z żylaków przełyku, tak jak ma to miejsce u opisanej przez Panią pacjentki. Faza dekompensacji marskości jest poważnym stanem i świadczy o znacznym uszkodzeniu wątroby. Uznaje się, że jeśli marskość wątroby doprowadzi do przebudowy tego narządu, to jest to stan nieodwracalny i postępujący. Szybkość tego procesu jest bardzo indywidualna, jednak zwykle u osób pijących alkohol jest dużo większa niż u osób z marskością wątroby na innym tle.

Pyta Pani, jak długo może żyć osoba uzależniona od alkoholu z marskością wątroby. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Posiłkując się statystykami, można powiedzieć, że 5 lat przeżywa ponad 90% chorych na marskość wątroby bez objawów niewyrównania (przy czym opisywana przez panią pacjentka ma już objawy niewyrównania), a wśród chorych nadużywających alkoholu odsetek ten jest bliski zeru. Należy też wziąć pod uwagę, że zwykle gorsze rokowanie mają pijące kobiety niż mężczyźni – alkohol uszkadza u nich wątrobę szybciej i powikłania zwykle także się pojawiają wcześniej. Od momentu pojawienia się pierwszych objawów niewyrównania marskości wątroby 5 lat przeżywa niespełna 45% chorych, a 10 lat – zaledwie 10–20%.

Marskość wątroby uważa się także za stan przednowotworowy, z którego może się rozwinąć rak wątrobowokomórkowy. Ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego jest duże.

Jeśli opisywana przez Panią pacjentka wyjdzie ze szpitala, powinna stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Zaprzestanie spożywania alkoholu jest warunkiem bezwzględnie koniecznym.

02.08.2023
Wybrane treści dla Ciebie
  • Polineuropatie
  • Przeszczep wątroby
  • Ostropest plamisty: Właściwości i korzyści zdrowotne. Na co pomaga ostropest plamisty?
  • Marskość wątroby
  • Alkoholowe choroby wątroby
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta