×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wpływ zaburzeń psychicznych na przebieg zespołu jelita nadwrażliwego (IBS)

Pytanie nadesłane do redakcji

Postanowiłem zadać pytanie tutaj dlatego, że jestem już trochę zmęczony szukaniem odpowiedniego lekarza czy też zapisywaniem No-Spy bez wysłuchania mnie do końca. Tutaj pewnie też moje pytanie będzie dość obszerne, ale chciałbym zawrzeć wszystko, co niepokoi mnie w mojej sytuacji... Zacznę od tego, że jestem nerwowy... Bardzo... Wszystkim się przejmuję, co oczywiście również wpływa pewnie na stan mojego zdrowia.
Problemy z brzuchem miałem, nie utrudniały jednak mojego życia. Mam 25 lat, jestem bardzo szczupły, mimo że dużo jem... 3 lata temu, kiedy przechodziłem w swoim życiu zawirowania, pojawiły się inne objawy... Skurcze, biegunki, dziwny biały śluz w stolcu lub stolec pokryty jakąś przezroczystą błyszczącą substancją... Odbywałem wtedy wizyty u proktologa... Po wykonaniu rektoskopii, stwierdził, choć nie miał do tego przekonania, że to hemoroidy i wrzodziejące zapalenie jelita. Zapisał jakieś leki, trochę się uspokoiło. Skończyłem swój związek, wyprowadziłem się do innego miasta i sytuacja się unormowała. Teraz znowu z kimś jestem, a objawy wróciły... Nagle po zjedzeniu czegoś czułem skurcze, jakbym musiał od razu biec do toalety, gdzie niekoniecznie cokolwiek się działo.
Pogorszyło się jednak trzy tygodnie temu. Miałem lecieć na wakacje. Miał być to mój pierwszy lot, nie denerwowałem się tym zupełnie. Jednak dzień przed wyjazdem po zjedzeniu obiadu od razu zaczął boleć mnie brzuch, pojawił się bardzo silny odruch wymiotny (panicznie boję się wymiotować, nie robiłem tego od kilku lat, przez odruch ten mam problemy u dentysty itd., sprawia on, że jeszcze bardziej się denerwuję). Prawie zemdlałem z bólu i dyskomfortu. Nie wiedziałem co robić. Pierwszy raz nie miałem panowania nad swoim ciałem, wziąłem jakieś proszki na uspokojenie (zwykle w ogóle unikam leków) i poleciałem. W Szanghaju leki przestały działać, odruch dalej się pojawiał. Nie jadłem nic przez dwa dni. Później po jedzeniu pojawiła się może nie biegunka, ale luźny stolec. Wziąłem od razu Laremid, aby móc choć trochę cieszyć się tymi wakacjami. Przyzwyczaiłem się trochę do nowego miejsca. Starałem się jeść tzw. bezpieczne rzeczy. Niestety, w środku miasta musiałem szukać toalety... luźny stolec... Starałem się unikać jedzenia, z obawy, że znów może się powtórzyć. I rzeczywiście po zjedzeniu czegokolwiek pojawiały się te objawy. Wróciłem do Polski, myślałem że sytuacja się unormuje. Niestety brzuch czasem pobolewa (czuję się jakbym spał z jakimś ciężarem na brzuchu, jakby coś przygniatało moje jelita itd.). Wczoraj źle czułem się przed wyjściem do pracy, oczywiście zaczęło się od luźnego stolca. Później w metrze znowu pojawiły się objawy - nagle robi się gorąco, duszno, skurcze w brzuchu. Wysiadłem na jakiejś stacji. Niestety kolejne wizyty w toaletach to bardzo bardzo małe luźne stolce, które utrudniają mi funkcjonowanie np. w pracy. Powiem szczerze - nie wiem, czy to wszystko kwestia mojej psychiki i wmawianych sobie rzeczy. Wiem jednak, że wpływa to na komfort mojego życia i będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Psychiczne problemy często towarzyszą zaburzeniom układu pokarmowego, zwłaszcza często takie objawy, jak hipochondria, depresja i niepokój ogólny, lęk.

Opisane objawy, takie jak skurczowe bóle brzucha, biegunki i śluz w stolcu wskazują na zespół jelita nadwrażliwego (IBS). W chorobach czynnościowych, takich jak IBS, bardzo istotny jest sposób przeżywania emocji, ich rodzaj, sposób radzenia sobie z bólem i chorobą oraz zdolność funkcjonowania w sytuacjach stresowych.

Sam Pacjent stwierdza, że dolegliwości pojawiły się, gdy „przechodził zawirowania w życiu”. Podobnie, pierwszy lot samolotem jest niewątpliwe sytuacją bardzo stresującą, która mogła nasilić dolegliwości.

IBS nie niesie za sobą żadnych poważnych powikłań, choć objawy są bardzo uciążliwe i często niepokoją pacjentów. Do rozpoznania IBS nie jest konieczne wykonywanie badań endoskopowych, tym bardziej, jeśli nie ma żadnych alarmowych objawów, takich jak: chudnięcie, krwawienia z przewodu pokarmowego, niedokrwistość. Jednak w opisanym przypadku podejrzenie zmian zapalnych w rektoskopii skłania do oceny całego jelita grubego, najlepiej z końcowym odcinkiem jelita cienkiego, podczas kolonoskopii. Po wykluczeniu nieswoistych zapaleń jelit należy się skupić na leczeniu IBS, które polega na takim dobraniu leków, aby zlikwidować objawy i poprawić jakość życia pacjentów.

W leczeniu jelita nadwrażliwego znajdują zastosowanie leki przeciwdepresyjne oraz psychotropowe. Jednak najlepiej uzyskać poradę specjalisty, który dobierze leki, tak aby były najbardziej skuteczne i powodowały jak najmniej działań niepożądanych. U pacjentów z IBS obserwuje się korzystny wpływ terapii psychologicznej, jako działania wspierającego leczenie farmakologiczne.

Poza wizytą u psychiatry proponuję zastosować leczenie odpowiednie dla IBS, jak leki rozkurczowe, wpływające na perystaltykę przewodu pokarmowego, np. trimebutynę, mebewerynę, przeciwwzdęciowe, w razie potrzeby antybiotyki. Leczenie objawowe polega także na unikaniu używek, zmianie diety i nieunikanie umiarkowanej aktywności fizycznej.

03.10.2014
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Rola błonnika pokarmowego w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego
  • Dieta o małej zawartości FODMAP (dieta zalecana w zespole jelita drażliwego)
  • Gazy jelitowe
  • Zespół jelita drażliwego
Inne pytania
  • Objawy sugerujące chorobę pęcherzyka żółciowego
  • Choroby odbytu
  • Postępowanie i dieta w zapaleniu błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy
  • Rozwarty odźwiernik żołądka
  • Przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta