×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kiedy rozpoznajemy przepuklinę rozworu przełykowego?

Pytanie nadesłane do redakcji

Około pół roku temu miałam gastroskopię, ponieważ miałam bóle w okolicach mostka i często wymiotowałam. Badanie wykazało, że mam zapalenie żołądka i przepuklinę rozworu przełykowego. Gdy zapytałam lekarza gastrologa, który robił mi badanie co to jest ta przepuklina, stwierdził, że „tylko” żołądek "wchodzi do klatki piersiowej". Ja oczywiście, gdy to usłyszałam byłam przerażona. Gdy z wynikami udałam się do mojego lekarza rodzinnego, przepisał mi leki, które przyjmuję od czasu badania, tylko problem polega na tym, że nadal mam bóle między ostatnimi żebrami i nadal wymiotuję, mam takie okresy, że przez 4 dni nie mogę nic zjeść, bo wymiotuję. Gdy poszłam do lekarza, to przepisał mi Gastrolit i leki osłonowe na żołądek. Nawet nie wystawił skierowania do gastrologa.
Co mam zrobić w takiej sytuacji, jest to dla mnie bardzo uciążliwe, gdyż nie dość, że wymiotuję i mam ww. bóle, to jeszcze brzuch wygląda jak w 8. miesiącu ciąży. Co z tym mogę zrobić, czy można to zoperować? Jeśli tak, to na czym polega operacja? Proszę o odpowiedź, bo to dla mnie bardzo ważne, a ta choroba staje się coraz bardziej dokuczliwa.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

W gastroskopii można podejrzewać występowanie przepukliny, ale rozpoznanie często bywa niepewne i wymaga potwierdzenia. Żeby potwierdzić istnienie przepukliny rozworu przełykowego należałoby wykonać zdjęcie radiologiczne przełyku z kontrastem (najlepiej w pozycji Trendelenburga). Objawy przepukliny rozworu przełykowego mogą być różnorodne - od przebiegu całkowicie bezobjawowego do występowania uporczywej zgagi, odbijania i dolegliwości bólowych, zwłaszcza zamostkowych.

Opisane w pytaniu dolegliwości wcale nie muszą wskazywać na to rozpoznanie. Operacja wchodzi w grę tylko przy potwierdzonej przepuklinie rozworu przełykowego. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem i zweryfikować przyczyny opisanych objawów. Być może należy poszerzyć diagnostykę, chociażby o badania laboratoryjne (krew) i badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, żeby nie przeoczyć innych przyczyn wymiotów.

Nie wiemy, czy w opisanym przypadku są stosowane leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, które zmniejszają dokuczliwość objawów przepukliny rozworu przełykowego.

Pacjenci powinni przyjmować inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol) 1 lub 2 razy dziennie - pół godziny przed śniadaniem i pół godziny przed kolacją. Można dodatkowo zastosować inhibitory receptora H2 (np. ranitydyna, famotydyna) przed snem co kilka dni.

22.12.2014
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie
  • Manometria przełyku
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta