Pytanie nadesłane do redakcji

Czy trądzik różowaty może być powodem eradykacji bakterii Helicobacter pylori?

Odpowiedź

Helicobacter pylori jest Gram-ujemną, spiralną bakterią, która może powodować objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie poprzez ślinę lub za pośrednictwem zanieczyszczonych przedmiotów.

Helicobacter pylori jest odpowiedzialna za stany zapalne żołądka, owrzodzenia oraz ich powikłania, raka żołądka i chłoniaka (tzw. chłoniak z komórek MALT).

Więcej na temat chłoniaka żołądka dowiesz się z artykułu Nowotwory złośliwe żołądka

Zakażenie Helicobacter pylori jest powszechne, ale nie wykonuje się badań przesiewowych. Istnieją natomiast sytuacje, w których wykonuje się badanie na obecność zakażenie H. pylori:

  1. wrzód żołądka i/lub dwunastnicy
  2. chłoniak MALT żołądka
  3. zanik błony śluzowej żołądka i/lub metaplazja jelitowa
  4. pokrewieństwo 1. stopnia z chorym na raka żołądka
  5. stan po resekcji (usunięciu) raka żołądka
  6. życzenie pacjenta (po przeprowadzeniu pełnej konsultacji lekarskiej)
  7. dyspepsja
  8. zapobieganie powstawaniu wrzodów i ich powikłaniom przed rozpoczęciem leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NSLPZ)
  9. planowane przewlekłe leczenie kwasem acetylosalicylowym u osób obciążonych dużym ryzykiem wrzodu żołądka i jego powikłań
  10. przewlekłe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego w małej dawce u osób z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub z jego perforacją w wywiadzie
  11. choroba refluksowa przełyku wymagająca długotrwałego leczenia inhibitorem pompy protonowej
  12. niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
  13. małopłytkowość immunologiczna.

Leczenie jest wskazane w każdym przypadku stwierdzonego zakażenia.

Oznacza to, że niezależnie od tego, z jakiego powodu zostało wykonane badanie w kierunku zakażenia H. pylori, w przypadku stwierdzenia zakażenia, należy je leczyć.

Leczenie eradykacyjne, to tzw. leczenie poczwórne z bizmutem, czyli podawanie leku hamującego wydzielanie kwasu solnego w żołądku (IPP), bizmutu oraz 2 antybiotyków – standardowo metronidazolu i tetracykliny przez 14 dni (10 dni, jeśli lokalnie potwierdzono skuteczność takiego postępowania).


Piśmiennictwo:

Diagnostyka i leczenie zakażenia Helicobacter pylori – wytyczne American College of Gastroenterology (z dn 14.03.2012)
Robak E., Kulczycka L.: Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2010; 64: 439–450

Zobacz także
Eradykacja Helicobacter pylori - wskazania »
Helicobacter pylori - test »