×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rozregulowanie rytmu trawienia

Pytanie nadesłane do redakcji

W ostatnim czasie zauważyłam, że kładąc się spać po spożyciu alkoholu, mój żołądek(?) przestaje pracować, gdyż budzę się w takim samym stanie nietrzeźwości w jakim położyłam się spać. Zdarza się to również w momencie, gdy idę spać najedzona, budzę się wtedy z pełnym brzuchem, a nie głodna, tak jak kiedyś. O czym może to świadczyć? Dodam, że mam 22 lata.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

W prawidłowych warunkach rytm trawienia jest ściśle uzależniony od rytmu dobowego. Jego rozregulowanie prowadzi czasami do przykrych dolegliwości. Nocny spoczynek nie jest porą na trawienie, dlatego we wszelkich zaleceniach dietetycznych zaleca się unikanie późnych posiłków.

Trudno stwierdzić, czy przyczyną opisanych w pytaniu objawów jest późne spożywanie posiłków, czy może raczej negatywny wpływ alkoholu na przewód pokarmowy. Oba te czynniki mogą działać wspólnie i prowadzić do występowania szeregu dolegliwości.

Alkohol powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka, często krwotoczne z nadżerkami objawiające się dolegliwościami bólowymi i czasami utajonym lub jawnym krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego (GOPP) i niedokrwistością. Objawy mogą być także dyskretne, jak w ww. opisie - niewielkie dolegliwości dyspeptyczne, wczesna sytość i pełność w nadbrzuszu.

Zapalenie żołądka może być efektem spożywania alkoholu, ale także prowadzić do większych stężeń alkoholu we krwi. Dzieje się to na skutek słabszego metabolizowania alkoholu przez enzym znajdujący się w żołądku (żołądkową dehydrogenazę alkoholową). W stanach zapalenia błony śluzowej żołądka, np. spowodowanych infekcją H. pylori lub przyjmowaniem przeciwzapalnych leków przeciwbólowych, aktywność tego enzymu jest obniżona.

Dlatego proponuję diagnostykę GOPP i w razie stwierdzenia zapalenia błony śluzowej żołądka - odpowiednie leczenie. Spożywanie alkoholu jest w takim przypadku przeciwwskazane.

16.04.2014
Inne pytania
  • Czy ból po lewej stronie pod żebrami zawsze oznacza kłopoty z trzustką?
  • Choroby trzustki i wątroby
  • Pieczenie języka
  • Enzymy trawienne trzustki
  • Gazy jelitowe
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta