Choroba refluksowa przełyku (refluks)

Choroba refluksowa przełyku (refluks)
Fot. iStock Photo

Co to jest choroba refluksowa przełyku (refluks) i jakie są jej przyczyny?

Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.

Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami (zobacz zdjęcie poniżej).

Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się:

 • nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku
 • zaburzenia opróżniania żołądka
 • otyłość
 • ciążę.

Przyczyny refluksu

Mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym (zobacz rycinę).

Do rozwoju choroby refluksowej przełyku może dojść także w przebiegu niektórych chorób, tj.: cukrzycy, twardziny, chorób związanych z przewlekłym nadużywaniem alkoholu oraz niektórych zaburzeń hormonalnych.


Ryc. 1. Choroba refluksowa przełyku

Istotną rolę w powstawaniu refluksu odgrywają również przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne czy leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc (szczególnie z grupy blokerów kanału wapniowego, leków przeciwcholinergicznych, czy metyloksantyn, np. teofilina).

Rozwojowi refluksu sprzyja również przepuklina rozworu przełykowego (górna część żołądka jest wepchnięta do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie – mięśniu oddzielającym płuca i brzuch). Gdy górna część żołądka tkwi wciśnięta powyżej przepony, sok żołądkowy pozostaje tam przez dłuższy czas, co ułatwia cofanie się treści do przełyku.

Jak często występuje choroba refluksowa (refluks) przełyku?

W populacji krajów wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują codziennie u około 5–10% osób, a raz na tydzień u około 20% osób. Częstość występowania choroby refluksowej jest porównywalna u mężczyzn i kobiet i wzrasta wraz z wiekiem.

Jak się objawia refluks?

Do typowych objawów refluksu należą: zgaga, puste odbijania oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Często dolegliwości określane są także jako pieczenie za mostkiem, nadkwasota, kwaśne odbijania, czy ból górnej części brzucha.

Dolegliwości nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, przy pochylaniu się i podczas parcia.

Objawami niepokojącymi (tzw. objawy alarmowe), wymagającymi zgłoszenia się do lekarza i przeprowadzenia szybkiej i dokładnej diagnostyki są zaburzenia połykania, ból przy połykaniu (zob. Dysfagia), zmniejszenie masy ciała lub krwawienie z przełyku.

Choroba refluksowa może też powodować objawy nietypowe, takie jak: chrypka, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej, naśladujący pochodzenie sercowe, a także uczucie „kluski” w gardle.

Co robić w razie wystąpienia objawów choroby refluksowej?

Modyfikacja stylu życia i dieta

W razie wystąpienia objawów refluksu warto zmodyfikować styl życia, a szczególnie sposób odżywiania się. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej i nie przed położeniem się do łóżka – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Wskazane jest także odstawienie używek (alkoholu i papierosów).

W przypadku otyłości lub nadwagi zaleca się dążenie do zmniejszenia masy ciała. Warto wypróbować także spanie na łóżku z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów. Poza tym należy unikać prac w  pozycji przymusowej oraz ciasnych ubrań i pasków. Zaleca się też zaprzestanie palenia tytoniu.

Stosowanie leków bez recepty

Stosowanie dostępnych bez recepty leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego, może przynieść chwilową ulgę, jednak nie zaleca się długotrwałego ich przyjmowania bez konsultacji z lekarzem.

Wizyta u lekarza

Jeśli opisane sposoby nie przynoszą poprawy, należy udać się do lekarza - szczególnie, jeśli dolegliwości są uporczywe i się nasilają. Niezwłoczna wizyta u lekarza jest konieczna także wtedy, gdy wystąpią objawy niepokojące (zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, zmniejszenie masy ciała lub krwawienia z przełyku).

Należy pamiętać, że objawy refluksu mogą być łatwo mylone z dolegliwościami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału mięśnia sercowego. Trzeba zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się ból – ból wieńcowy ma bowiem związek z wysiłkiem fizycznym, a ustępuje po odpoczynku i zażyciu nitrogliceryny. Niekiedy do pewnego rozpoznania niezbędne jest wykonanie pełnych badań w kierunku chorób serca.

Jak lekarz stawia diagnozę?


Ryc. 2. Obraz endoskopowy refluksowego zapalenia przełyku – widoczne nadżerki

Chorobę refluksową można rozpoznać na podstawie typowych charakterystycznych objawów klinicznych oraz ustąpienia objawów po zastosowaniu leczenia inhibitorem pompy protonowej (np. omeprazolem przez około 2 tyg.).

U chorych, u których pomimo standardowego leczenia objawy długo się utrzymują, zaleca się wykonanie gastroskopii w celu potwierdzenia rozpoznania. Badanie endoskopowe zaleca się też „raz w życiu” u wszystkich chorych z długoletnim wywiadem choroby refluksowej w celu wykluczenia wystąpienia powikłań (zwężenie, krwawienie, tzw. przełyk Barretta).

Data utworzenia: 16.03.2010
Data aktualizacji: 26.01.2018
strona 1 z 2
Choroba refluksowa przełyku (refluks)Oceń:
(3.49/5 z 59 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • gość
   2018-07-16 21:32
   Trzeba koniecznie ustalić jaki mamy refluks.Zasadowy czy nadkwasote.Tylko ph metria to pokaże.Kompletnie inne leczenie.Przez kilka miesięcy leczyłem się na refluks lekami zobojetniajacymi kwas żąłądkowy i czułem się coraz gorzej.Kazdy lekarz przed leczeniem powinien to ustalić ale po co?Zrobiłem ph metrię i okazało się że mam w żołądku ph-7 NIE DOKWASOTĘ.Odstawiłem leki i zacząłem zakwaszać żołądek betainą i octem jabłkowym.Czuję się o wiele lepiej...Cudodpowiedz
  • Gość
   2018-07-01 08:55
   Od kilku lat zmagam się z bólem brzucha, tuż pod mostkiem. Może to nawet ból żołądka. Mam Początkowo ból pojawiał się 2 razy w roku, trwal około 2 tyg. Chodziłam do lekarza, byłam pod opieką gastrologa. Raz miałam bakterie HP. Kolejne bóle, kolejne badania brak konkretnej diagnozy. Regularne badania krwi, 3 razy gastroskopia, usg. Lekarze nie wiedzą co to. Leczą mnie cały czas lekami typu polprazol. Ostatnio bóle pojawiają się częściej. Zaczyna się od lekkiego bólu, a po kilku dniach taki ból że aż do kręgosłupa promieniuje. Pomaga jak się pochylam do przodu. Trochę mniej boli. Normalne leki przeciwbólowe czasem nie pomagają. Wówczas sięgam po ketonal. Miał ktoś podobny problem? Jakie badania warto wykonać ?odpowiedz
   • K.
    2018-07-03 17:09
    Na usg nic nie wyszło? Ja miałam podobne objawy przy kamicy żółciowej. Lekarze najpierw badali serce, potem żołądek, aż w końcu zrobili usg i okazało się, że to kamica...odpowiedz
  • Agata
   2018-06-09 21:14
   Mam nadzieje ze ktos tu jeszcze zaglada . Od 6 miesiecy biore lansprazole jednak dostalam silnych nawrotow choroby . I lekaze zmienil na omperazol I dodatkowo ranitidine. Biore j7z 3 dzien I czuje sie okropnie ciagle czuje mdlosci lekki bol w klatce piersiowej I Jak by pieczenie w mostku ciagle mi sie odbija. Bol ustaje p.o. posilku. Dodatkowo boli w plecach. Ciagle czuje ucisk w klatce I przelyku. I czuje lekki podraznienie przelyku. Boje sie ze to cos innenego Jak reflux. Boje sie ze lekaze sie pomylili.odpowiedz
   • ELKA
    2018-06-10 08:38
    ZRÓB GASTROSKOPIĘ I PO SPRAWIE..BĘDZIESZ WIEDZIEĆ CO SIĘ DZIEJE..JA OD 8 MIESIĘCY MAM REFLUX..BRAŁAM PANTOPRAZOL 100 TABLETEK I NIC DALEJ TE SAME OBJAWY..ROBIŁAM GASTROSKOPIĘ..BĘDZIE TRZEBA ZMIENIĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE..odpowiedz
  • Lisssaa :)
   2018-06-08 19:56
   Ja miałam refluks już jako 11 letnia dziewczynka , wtedy przez dość długo czas piłam tylko wodę nie gazowana i kanapki z masłem .. Przeszło mi :) Ale znów to wróciło i teraz znów dieta itd .. Lekarstwa wam nic nie dadza .. One tylko podrazniaja żołądek .. Trzeba mieć ta dietę .. Człowiek musi sam wyczuć co mu szkodzi , da się to wyleczyć .. Trzeba chcieć .. Ja już czuje ulgę :) także powodzenia .odpowiedz
   • Edi
    2018-06-17 15:40
    Jak długo na tej diecie aby przeszło? Pozdrawiamodpowiedz
  • Gastrolog po WUM
   2018-05-21 08:29
   Reflux to bajka. Każdy z nas ma reflux. Nie wiem o co wy się tak martwicie. Wystarczy zmienić dietę i zacząć pracować nad swoim życiem. Mogę wam powiedzieć jedno: mając pracę fizyczną nie pozbędziecie się refluksu choćby nie wiem co. Wszystko jest w waszych głowach i psychice. Wracając do diety: magnez; dwa razy dziennie, selen, cynk raz dziennie odpowiednio 100uq i 15 mg. Co do diety; wprowadźcie płatki owsiane, kasze, jajka itd. Palenie papierosów też pomaga, ale tylko w początkowej fazie leczenia (koi nerwy). Refluks to nieprawidłowa praca mięśnia przełyku. Za pracę mięśni odpowiadają impulsy nerwowe, które zależą od poziomu np. dopaminy czy serotoniny. Sztucznie możecie je sobie podnieść, gdy jecie słodycze, bierzecie np. L-dopa, depakine czy jakieś psychotropy, używki. Będzie to działać tylko na krótki okres czasu. Kluczem jest stabilizacja życiowa, mądre decyzje i spokój ducha. Refluks rodzi się tylko z nieodpowiedniej diety lub problemów życiowych. Dietę należy zmienić; nie na miesiąc nie na dwa tylko na okres czasu dłuższy niż czas waszej śmieciowej diety. Każdy problem można rozwiązać.odpowiedz
  • pytanie
   2018-05-07 15:07
   a czy macie bardzo dużą senność przy refluksie? Ja mam taką naprawdę uciążliwą, cięzko mi pracować przez nią... Nie wiem czy to refluks czy coś innego... Poza tym nic mnie generalnie nie boli.odpowiedz
  • Ewelina P
   2018-05-04 22:42
   Czy ktoś z Was rano wypluwa ślinę z krwią?odpowiedz
   • pytanie
    2018-05-07 15:43
    Ja tak mam, mam też zapalenie dziąseł i to raczej jest ślina z jamy ustnej. W jakie ustnej czuje kwas. Spię z otwartymi ustami i to pewnie przez to. Podczas dnia nie pluje krwią. Mam natomiast bardzo dużą senność i brak apetytu. U lekarza ogólnego byłem 2 tygodnie temu, dostałem nolpaze, nie czuję wielkiej poprawy. Nie mam bóli żołądka, mostka, odruchów wymiotnych, zapchanego przełyku (czasem tylko czuje jedzenie w gardle) - w praktyce najbardziej mi dokucza senność. Robię sobie jeszcze różne badania, na razie ze złych wyników wyszedł mi niewielki białkomocz.odpowiedz
  • Anonim
   2018-04-30 16:19
   A jak u was z alkocholem ? Ja wodki nie tykam od 3 lat po 1 kieliszku na 2 dzien rano umieram wymioty zulcia dusznosci ,biegunka? Ma ktos podobne objawy po piwku nic sie nie dziejeodpowiedz
  • Joanna
   2018-04-11 20:54
   POMOZCIE PROSZE I MI MOJ MEIL aska.amerek@gmail.com no i gdzie ten miod mozna kupic ja czuje ze umieram blagam rozpaczliwie pomozcie mi joanna.odpowiedz
  • Joanna
   2018-04-11 19:41
   dzien dobry mam problem z fefluksem przełyku mam ogromne dusznosci puchnie ardzo jezyk irobi sie ciasno w krtani brak oddech i bol w mostku to taka walka o oddech jaky sie konczylo zycie ,jestem po wielu operacjach oraz usunieciu jelitakrętego,zespół krotkiego jelita mam ,przepuklina rozworu przełykowego przepony gastropatia aftowa prosze mi pomoc bardzo cierpie dusze sie nie moge oddychac i to trwa caly czas bez przerwy najgorsza noc mimo ze spie w pozycji siedzace ,jestem tez cukrzykem .Błagam o pomoc co robicodpowiedz
   • Dana
    2018-07-11 21:16
    Zbadać się u gastrologa i brać leki z grupy pompy IPP. Na obrzęk krtani leki antyhistaminowe obkurczaja opuchlizne krtani, lek na uspokojenie i dobry lekarz. Ja stosuję wodę z lodem na kluche w gardle. Leki jak na astmę i mam steryd encorton. Zmienic diete mniej kwasu. Poczytać trochę o produktach, których nie mozna spożywać przy refluksie. Proszę zmienić poduszkę na ortopedyczna i antyrefluksową. Życzę zdrowia.odpowiedz
  • Czesław
   2018-03-18 23:19
   Witajcie, piszę ponieważ jak Wy wszyscy mam reflux i coraz bardziej mnie to dobija. Na reflux leczę się od 7 lat ale objawy z tego co teraz kojarzę były dużo wcześniej chociaż nie wiedziałem co to jest. Myślałem, że kaszel spowodowany jest alergią i takie tam. Biorę controloc 40 codziennie jednak mimo to zgada pojawia się również codziennie. Czy komuś z Was udało się wyjść z tej choroby? Ja na każdej wizycie u gastrologa słyszę " Czy jest lepiej?" - Nie - "no to dalej proszę brać tą samą dawkę." Każda wizyta taka sama, zawsze mówią, że to choroba przewlekła jak mówię, że leczę się 7 lat to słyszę, że to nie najdłużej bo inni to 20 lat się leczą, itp.. Na pytania o branie ciągłe leków słyszę, że 40 to w zasadzie ilość homeopatyczna. No powiem Wam tak, że coś mnie dziś trafiło z tą chorobą i myślę aby iść pogadać o zabiegu na zwieracz. Co o tym myślicie? Daje to coś? Znacie jakieś inne sposoby jak z tego wyjść?odpowiedz
   • Agnieszka
    2018-05-08 19:04
    Z tego co piszesz to wpadłeś w błędne koło. Leki te odkwaszają zoladek. Neutralizują kwas solny w wyniku czego dolny zwieracz żołądka nie ma potrzeby trzymania mocno jego treści. Rozluźniony zwieracz pozwala na przedostawanie się treści na przełyk i czujesz pieczenie. Możemy stosować zakwasić sam zoladek. Wtedy mięsień zwieracza zamknie zoladek. Poszukaj w necie wywiadu z profi. Zięba. Dokładnie tłumaczy dlaczego coraz więcej ludzi "leczy się" że zgagi. Dieta w leczeniu refluksu ma ogromne znaczenie.odpowiedz
   • Paulina
    2018-05-08 11:15
    Od 7 lat leczę się na refluks i najbardziej pomogła mi po prostu dieta. 6 małych posiłków dziennie, wyeliminowanie czekolady, kawa tylko raz dziennie z mlekiem, tłustych, smażonych pokarmów nie tykam (tylko w święta). Serki, twarożki, chleb graham/pełnoziarnisty, owoce, warzywa, wszystko gotowane/pieczone. Na prawdę czyni cuda.odpowiedz
   • Jess
    2018-03-27 14:30
    Cześć Czesław ja tak jak i ty również mam codzienne objawy refluxu (zgaga) leczę się około 19 lat i najlepiej nie jest. Leki controloc jak i inne IPP nie wyleczą cie z refluxu to musisz wiedzieć dodatkowo musisz wiedzieć że będzie ci bardzo trudno odstawić jaki kolwiek lek z grupy IPP z powodu nadmiernego wydzielania gastryny po odstawieniu leku palenie w żołądku jest masakryczne. Chodząc do lekarza u mnie było tak samo sprawdzenie języka sprawdzenie brzucha, ulotki co jeść czego nie jeść przepisanie IPP i kasa za wizytę i koniec. Jestem zrezygnowany. Co do operacji próbowałem zasięgnąć jakichś opinii bez rezultatu, na forach internetowych jest masa ludzi którzy są po operacji i efekt jest gorszy niż przed operacją, nie jestem przekonany perspektywą operacji. Sami lekarze twierdzą że po kilku latach po operacji znowu trzeba brać leki wiec moje pytanie jest takie to po co ta operacja. :(odpowiedz
  • Jolanta123
   2018-03-17 18:22
   Witam! Mam 53 lata. Od dwóch lat chodziłam po lekarzach,którzy leczyli mnie na wszystko,tylko nie na to co potrzeba(kręgosłup,nerwicę,ciśnienie) i wiele innych,łącznie z urojeniem. Na początku była duszność w klatce,skoki ciśnienia,okropny ból pleców sięgający do barków,karku,bol gardła,uszu,głowy. Czułam się coraz gorzej. Wreszcie poprosiłam lekarza rodzinnego o skierowanie na gastroskopie. I wtedy diagnoza: bakteria w żołądku,refluks przełyku,przepuklina rozworu przełykowego i przewlekłe zapalenie żołądka. Poszłam prywatnie do gastrologa,ustawił mi leki i mam nadzieję,że będzie okej. Opisuję swoją chorobę,abyście u siebie zareagowali na takie objawy i w porę udali się do lekarza.odpowiedz
  • Jess
   2018-03-07 08:42
   Cześć wszystkim jeszcze raz, niestety mój stan nie jest za ciekawy reflux tak daje się we znaki że psychika kompletnie mi siada i wylądowałem na lekach psychotropowych generalnie nie widzę już żadnej nadziei na poprawę. Mam do was pytanie jak długo i jakie dawki braliście IPP ja brałem przez 14 lat omeprazol 1x10mg/dzień teraz ostatnio przez 5 mce brałem pantoprazol 1x20mg/dzień starałem się utrymywać najmniejszą dawkę ale widzę że już nie utrzymam refluxu w ryzach przy tak małych dawkach.odpowiedz
  • Alicja
   2018-03-05 21:03
   Mam stwierdzoną chorobę refluksową przełyku i leki :Dexilant, Prokit i Mesopral. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności . Czy jest to choroba przewlekła i czy mogę odliczyć te leki od podatku ? Będę wdzięczna za odpowiedz :)odpowiedz
  • Tomasz
   2018-02-27 18:28
   Leczyłem się pól roku u jednego gastrologa, na pytanie, czy refluks można wyleczyć, powiedział "a dlaczego nie?". Twierdził, że wyleczył parę osób - młodych ludzi, kobiety w ciąży itd. Lekarz ma b. dobre opinie, ostatnio mi robił gastroskopię i stwierdził, że mój stan się mocno poprawił i zmniejszył mi dawkę leków. Wizytę też wyznaczył na znacznie dalszy termin niż zazwyczaj i powiedział, że rokowania są bardzo dobrze. Również dietetyk mówił mi, że da się to nie wyleczyć, ale zaleczyć do takiego stopnia, żeby nie mieć objawów, a potem, jeśli się nie przesadza z niezdrowym jedzeniem, można się uchronić przed nawrotami. Ten optymizm wydał mi się aż zbyt nieprawdopodobny, więc poszedłem na konsultację do bardzo dobrego internisty (ma doktorat) i innego gastrologa, który ma opinię najlepszego w moim mieście i pobliskim, bo pracuje w dwóch klinikach. Obaj lekarze powiedzieli mi, że refluks jest nieuleczalny i że zawsze wraca. Ponadto gastrolog powiedział mi, że mój stan wcale nie jest zbyt dobry, że jestem bliżej doczekania się kamieni w woreczku żółciowym itd. Kompletnie się nie zgodził z poprzednim lekarzem ani co do stanu mojego przełyku, ani co do zaproponowanego leczenia (co ciekawe, kiedyś się u niego uczył gastroskopii). Nie wiem teraz nawet, którą mam receptę kupić, jestem załamany i mam wrażenie, że zniszczyłem sobie całe życie zaraz po 20tce. Przeglądając różne fora widzę coraz to nowsze, bardziej zaskakujące sposoby, niektórzy twierdzą, że im pomógł ocet, inny, że wstrzymywanie odbijania po wodzie gazowanej, inni, że jakiś suplement diety. Dietetyk mi mówił, że lekami i dietą można to bez problemu zaleczyć, jeden gastrolog podobnie, drugi natomiast powiedział, że dieta nie ma dużego znaczenia, byleby tylko nie jeść naprawdę niezdrowych rzeczy, poza tym stwierdził, że to i tak prędzej czy później wróci. Oszaleję od tego chyba.odpowiedz
   • Jess
    2018-03-06 08:27
    Tomasz ja kiedyś już pisałem że ciężko jest nam wszystkim dogadać się w sprawie refluxu ponieważ każdy reflux jest inny każdy ma inną przyczynę zarówno te łagodne jak i te cięższe przypadki są podciągnięte pod tę samą jednostkę chorobową czyli reflux. Ja na początku mojej drogi miałem co jakiś czas zgagi od czasu do czasu i uważam że to był czas kiedy mogłem mój reflux wyleczyć niestety nie trafiłem do lekarza mój stan się pogarszał i raz dostałem takiej zgagi że poczułem krew w ustach od tego czasu mam reflux chroniczny i takiego refluxu już wyleczyć się nie da. Po prostu dolny zwieracz został nieodwracalnie uszkodzony. Jeśli u was doszło do uszkodzenia dolnego zwieracza to raczej już nie ma szans na wyleczenie. Niestety taka prawda. Najgorsze jest to że przy tej chorobie cierpi się również psychicznie.odpowiedz
    • .
     2018-03-17 20:26
     Na dolny zwieracz jest operacjaodpowiedz
   • Stanley
    2018-02-28 15:15
    Główną przyczyną refluksu u młodych osób, jest siedzenie, godzinami, przy biurku (np. przy komputerze) co powoduje ucisk na żołądek. Refluks łagodzi pozycja stojąca, leżąca na lewym boku, unikanie czekolady, wina, piwa, kawy (najmniej szkodzi z ekspresu), surowych owoców. Ból powoduje czasem toniczny (acz niewydolny) skurcz wpustu - pomaga wtedy picie chłodnej wody małymi łykami i no-spa. Czasem konieczne jest przewlekłe stosowanie ipp.odpowiedz
  • Sylwia82
   2018-02-27 09:32
   Witam Mam pytanie. .Czy refluks może powodować bol przelyku i bole w klatce piersiowej?odpowiedz
   • owlie
    2018-02-28 11:25
    proponuję ponowne przeczytanie artykułu.odpowiedz
  • szymon
   2018-02-26 09:29
   Witajcie . Ja mam refluks od 1,5 roku , mam 23lata. i tu pytanie do was czy ktoś tak ma mianowicie odkąd się to zaczeło czyli od bardzo silnego bólu w pierwszy dzień tej choroby to boli mnie az do teraz chodz juz nie tak bardzo. Mianowicie ból umiejscowiony jest z przodu po lewej stronie jakby przy jelitach , pieczenie z drugiej strony na plecach ( mozna powiedzieć jak nerki) czasem boli mnie też jakby pod żebrami , ( ale głównie jest to pieczenie) , oczywiscie zbiera mnie na wymioty , mam jakby ciało obce w gardle jak sie budze rano. dodam też mam czasem duszności. Na gastroskopii wyszło mi że nie domyka mi sie dolny zwieracz przełyku i w zasadzie to tylko tyle dlatego lekarz stwierdził refluks. Choroba jest na tyle uporczywa przez ten ciągły ból że zaczałem robić badania. od gastroskopii po kolonoskopie usg 10x ekg 15x , rtg kregosłupa , krew , mocz , w zasadzie wszystkie badania oprucz kontrastu. No i moje pytanie do was czy ta zgaga moze tak uporczywie cały czas piec/boleć , praktycznie cały czas taki tepy uporczywy nie wiem no pieczenie to z tyłu pleców ból raczej z przodu jak jelita? no przecież ja po 1,5 roku czuje sie jak wrak człowieka. dodam ze pale , od czasu do czasu wypije co na pewno nie działa dobrze. Ale tyle co sie lekarstw nabrałem i nic nie przechodziło i powiedziałem że nie bede sie juz truć , bo lekarz tylko recepta recepta ....... itd itd. az mu powiedziałem ze nie jestem konikiem doswiadczalnym.odpowiedz
   • Jess
    2018-03-06 08:14
    szymon ja mam dokładnie takie same doświadczenia i bóle pod żebrem również przy jelitach i z tyłu pleców z refluxem zmagam sie od 19 lat i jestem na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego :( generalnie masakraodpowiedz
   • owlie
    2018-02-28 11:27
    to spróbuj rzucić fajki jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, skoro to takie uciążliwe.odpowiedz
  • Monia
   2018-02-14 22:58
   Nie ma czegoś takiego jak nadkwasota a jedynie niedokwaszenie żołądka i należy go zakwaszac wszystkim co kwaśne. Krople żołądkowe, ocet jabłkowy, kapustą kiszoną ogórki kiszone i wiele innych. Unikać leków z końcówką prazol bo zamiast wyleczyć to zniszczą zdrowie.odpowiedz
  • lokujon
   2018-02-12 07:00
   Uczucie zatkanego ucha , mrowienie migdałków zawroty głowy duszności ,wykryta przepuklina rozworu przełykowego jak z tym sobie poradzić ??odpowiedz
  • Niedokwas
   2018-02-10 22:30
   Przed wieloma latami stwierdzono u mnie niedokwaśność, a miałem stałe zgagi. Lykanie tabletek zobojętniających nic nie dawalo. Zalecono branie preparatów zwiększających kwaśność soku żołądkowego. Z powodu niskiej kwaśności soku, żołądek nie trawi szybko pokarmów i wskutek skurczów treść żołądka jest przeciskana do przełyku. Jest ona wystarczająco kwaśna żeby drażnić przełyk. Często jak miałem zgagę łykałem łychę musztardy i problem znikał jak ręką odjął. Chyba bez pełnej diagnozy lekarze robią szkody pacjentom. Mój lekarz był profesorem.odpowiedz
  • Tomasz
   2018-01-19 08:21
   Ostatnio natknąłem się na jednym z zagranicznych forów poświęconych refluksowi na faceta, który twierdził, że wyleczył się dzięki piciu gazowanej wody mineralnej: mówi, że 4 do 5 razy dziennie pił gazowaną wodę i wstrzymywał odbijanie się, zmuszając zwieracz w przełyku do silniejszej pracy, ćwicząc go i pobudzając do prawidłowych odruchów. Z jednej strony brzmi to nawet sensownie, z drugiej - trochę to zbyt banalne, by było prawdziwe, do tego czy zwiększanie ciśnienia w żołądku nie jest główną przyczyną uszkodzenia tej zastawki? On twierdzi, że owszem, ale jedynie w połączeniu z kwasem, dlatego czysta woda nie powinna przynosić negatywnych skutków. Przyznam szczerze, że brzmi to ciekawie, ale nie wiem, czy nie jest to prosta droga do poważniejszych uszkodzeń. Proszę o opinie.odpowiedz
   • Jess
    2018-02-06 08:27
    Cześć Tomasz nie do końca mnie to przekonuje o czym piszesz i wydaje mi się że woda gazowana nie jest najlepszym połączeniem z refluxem po za tym samo wstrzymywanie odbijania nie powoduje zmuszanie zwieracza do silniejszej pracy powiedział bym wręcz przeciwnie. Ale jeśli chodzi o osoby którym udało się wyleczyć reflux to z tym się zgodzę słyszałem że są takie osoby. Problem polega na tym że nie są poznane dokładne mechanizmy dlaczego dolny zwieracz przełyku przestaje działać niektórzy twierdzą że to powodują jakieś bakterie paraliżujące mięsień inni lekarze mówią o jeszcze innych przyczynach i prawdę mówiąc dalej nie wiadomo. Mnie się wydaje że osoba o której czytałeś usunęła przyczynę u siebie nie zaciskania zwieracza i niekoniecznie musiało być to wodą gazowaną ale że akurat skojarzyła te fakty ze sobą to tak to odebrała że wyleczyła się pijąć wodę gazowaną i wstrzymując odbijanie.odpowiedz
    • Tomasz
     2018-02-08 06:58
     Cześć, dzięki za odpowiedź. Też myślałem nad tym, że może facet zaczął w tym samym czasie robić inne rzeczy, które pomogły, a on to skojarzył z wodą, ale na forum, na którym się wypowiadał, parę innych osób pisało, że próbowało tej kuracji i że im pomogło - w każdym razie, jeśli chodzi o zgagę (która rzekomo jest głównym objawem refluksu). Nie wiem za bardzo co o tym sądzić, bo gastroskopia u dwóch różnych lekarzy zdiagnozowała u mnie refluks, ale praktycznie w ogóle miałem zgagi przez pierwsze półtora roku choroby. Ostatnio mi gastrolog powiedział, że nieszczelność przełyku jest zazwyczaj skutkiem, a nie przyczyną czy objawem refluksu i że mój przełyk jest w porządku, a problemem jest zarzucanie żółci do żołądka. On mówił też, że jego zdaniem refluks da się wyleczyć, ale mówił o tym w sposób tak ogólnikowy, że nie wiem, czy mówił tylko o zaliczeniu objawów i trzymaniu się ścisłej diety do końca życia, czy jednak dałoby się bez tego. Szczerze mówiąc, to już tracę nadzieję nie tylko na to, że będę mógł kiedyś jeszcze jeść normalnie, ale że w ogóle uda się złagodzić objawy :/odpowiedz
     • Jess
      2018-02-09 13:39
      Doskonale ciebie rozumiem też mam takie same obawy już nawet nie liczę na to że będę normalnie jadł ale żeby chociaż w miarę normalnie żyć a niestety choroba towarzyszy mi na co dzień nie dając o sobie zapomnieć. Co do osób które wyleczyli reflux w wielu przypadkach przyczyna refluxu jest dyspepsjia czyli zmniejszone wydzielanie kwasu w żołądku słyszałem o wielu osobach które wyleczyli reflux pijąc sok z cytryny lub ocet jabłkowy zwiększając zakwaszenie żołądka i powodujc że dolny zwieracz zaczyna pracować i tak sobie pomyślałem że może i w tym przypadku było podobnie picie gazowanej wody CO2 powoduje zwiększenie wydzielania kwasu a w efekcie wzmaga prace zwieracza może i tak było w przypadku tego gościa co twierdzi że wyleczył reflux za pomocą gazowanej wody. Jednak przyczyn refluxu jest wiele i nie zawsze da się go leczyć w taki sposób. Co do twoich gastroskopi powiem tak samo badanie gastroskopowe robione bez uśpienia nie jest dobrym badaniem do rozpoznania refluxu ponieważ podczas badania występuje odruch wymiotny i dolny zwieracza podczas wymiotów po prostu się otwiera i nie zaciska na endoskopie efekt stwierdzono reflux u wielu ludzi którzy go nie mają. Jedynie gastroskogpia przeprowadzona pod narkozą daje możliwość określenia czy ktoś ma reflux czy też nie. Dodatkowo trzeba przeprowadzić inne badania które są w stanie wykluczyć lub potwierdzić jednostkę chorobową.odpowiedz
  • Jess
   2017-12-10 12:10
   Cześć Wszystkim Do wszystkich którzy mają problem z refluxem lub inaczej GERD chciałbym zaapelować aby zmobilizować swoich gastrologów do nowocześniejszego działania w tej dziedzinie zaraz powiem co mam namyśli, Niestety ale większość gastrologów na reflux przepisze leki z grupy IPP, problem w tym że jest to działanie doraźne nie leczy refluxu a powiem nawet więcej w dłuższej perspektywie potrafi nawet doprowadzać do pogorszenia stanu ze względu ciągłą małokwasowość żołądka dolny zwieracz przełyku poprostu (robi się coraz bardziej leniwy) nie chce wracać do pracy po zaprzestaniu brania leków w efekcie końcowy jesteśmy zmószeni do brania tyl leków dalej i dalej. Całe to leczenie praktykowane przez gastrologów to jakaś pomyłka. I teraz do meritum sprawy na świecie pojawiły sie nowatorskie metody leczenia refluxu są to metody invazyjne chirurgiczne i nie mam tu na myśli fundoplikacji nissena bo podobno ten zabieg jest średnio skuteczny na chwilę obecną zbieram informacje na temat nowoczesnych metod jak będę coś wiedział więcej dam oczywiście znać musimy sobie my refluxowicze pomagać bo w gastrologów przepisujących leki ja już nie wierze, a walczę z refluxe ponad 16 lat . Choroba jest poważna, przewlekła bardzo uprzykrza życie i skraca je. Nie dajcie sobie wmówić że reflux to nic takiego i dieta wystarczy.odpowiedz
   • Sylwia j
    2018-02-04 22:25
    Witam dlaczego twoim zdaniem skraca zycie?czy gastroskopia jest bezpiecznym badaniemodpowiedz
    • Jess
     2018-02-06 08:46
     Tak Sylwio gastroskopia jest bezpiecznym badaniem choć czasami zdarzają się problemy podczas badania. A co do twojego wcześniejszego pytania. Pytasz dlaczego reflux skraca życie ? Aby na to odpowiedzieć trzeba najpierw określić kto jaki ma reflux bo sama jednostka chorobowa GERD lub Reflux to określenie ogólne które obejmuje wszystkich chorych tych którzy mogą swój reflux kontrolować dietą i mają łagodny przebieg i tych którzy wymagają leczenia farmakologicznego z trudniejszym przebiegiem choroby. Osoby z trudniejszym przebiegiem wymagają co jakiś czas zwiększenia dawki leków ze względu na tolerancję dochodzą do dużych dawek które i tak nie są wstanie zahamować skutecznie kwasu i następuje dalsze zarzucanie treści do przełyku a w efekcie liczne nadżerki, przyełyk baretta, i rak przełyku lub rak żołądka czy też jelita grubego. Lekarze o tym nie powiedzą że ktoś umarł na reflux ale to że na raka już tak, tylko co było przyczyną raka o tym się nie mówi.odpowiedz
     • Ewa
      2018-03-11 21:31
      Jess, zgadzam się w 100% z tym, co napisałeś i empirycznie rozumiem co czujesz. Mój syn z MPDZ ,ma stwierdzony reflux od urodzenia ,był przez lata tak właśnie leczony. Poprawy zero ,a po zwiększaniu dawek IPP, stan drastycznie ,za dnia na dzień się pogarszał. Oprócz tego, skutkiem wieloletniego podawania IPP,jest uszkodzenie nerek , dołączyły się bezdechy,które kończyły się już pięciokrotnie umieraniem i nie wspomnę o sibo ,które też jest skutkiem IPP. Lekarze (!) dawno rozłożyli ręce, a ja -wypróbowałam chyba już wszystkie i wszelkie możliwe sposoby ,aby mu pomóc;( Żyje(my) w czasie ,bez...czasu.odpowiedz
   • Teresa Stettler
    2018-01-20 12:00
    Zgadzam sie w zupełności ja choruje juz ponad 25 lat i biorę i brałam juz rożne leki poczynając od 10 gma teraz mam przepisane 60 ka rano na czczo i wieczorem 30ka ale poprawy nie widać , mój ojciec pił sodę trzy razy dziennie pół łyżeczki popijał woda żył 93 lata a zaczął pic sodę mając 18 lat ,ja jakoś nie moge sie przełamać ,żeby ktoś mógł właśnie poradzić co robić bo lekarze są bezradniodpowiedz
  • Monika
   2017-09-02 15:08
   Ja niestety mam taką dużą nadkwasote że muszę mieć operacje :( żadna dieta, żadne leki nie działają w moim przypadku... Mam dopiero 28lat a życie do D... przez to badziewie :( jeśli jest ktoś po operacji niech się odezwie.odpowiedz
   • Kaśka
    2017-09-20 12:51
    na czym taka operacja polega?odpowiedz
  • z3n
   2017-05-19 21:10
   Koniecznie proszę dodać do objawów ból pleców w odcinku piersiowym, między łopatkami. Mam refluks 10 lat, na ten moment dzięki diecie pozbyłem się zgagi, ale odbijanie po posiłku zostało. Niestety, jakiś czas temu doszedł ostry ból pleców promieniujący do szyi i szczęki. Pojawia się szczególnie, gdy chory po posiłku "sobie poleży" i - nie daj Bóg - zaśnie. Ten ból potrafi obudzić, a potem skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Więc powtarzam prośbę - proszę dodać ból pleców jako objawy. Pozdrawiam!odpowiedz
   • Agnieszka
    2018-02-08 08:53
    Mnie lekarz na bol pleców wysłał na fizykoterapie mimo że mam stwierdzony refluks i wiem że plecy bola mnie właśnie od tego. Bol jest niedowytrzymania. Jak budzę się rano i to nie mam to jestem innym człowiekiem. Jak tylko czuje że wraca to tracę chęć do życia. Mi refluks się pojawił po silnym stresie wywołanym wypadkiem w rodzinie. Mam to od 1.5 roku i jakieś tylko 2 tygodnie bez bólu licząc pojedyncze dni.odpowiedz
   • Gość
    2018-01-18 20:28
    Potwierdzam mam to samo ból pleców .odpowiedz
   • Mr
    2017-10-06 07:40
    Też mam podobne objawyodpowiedz
    • Kama
     2017-11-22 17:40
     Tez mam podobnie bol pod lewym lukiem zebrowym ucisk w lewym boku bol a raczej klucie plecow jakby bolal mnie kregoslop. Sercowo jestem ok poza niewielkim nadcisnieniem. Dzis mialam gastroskopie i wyszedl refluks oraz dwie nadrzerki. dostalam leki mam nadzieje ze to koniec meki bo mam dopiero 28 lat. Nawet palenie rzucilam.odpowiedz
     • Sylwia j
      2018-02-04 22:27
      Czy straszna jest ta gastroskopia bo tez mnie pewnie czeka?odpowiedz
      • Bogumil
       2018-02-05 01:28
       Nie,nic strasznego tylko troche nie przyjemne przy polykaniu tej sondyodpowiedz
     • Teresa stettler
      2018-01-20 12:02
      A przepraszam jakie leki?odpowiedz
   • Kaśka
    2017-09-05 11:21
    z3n dokładnie! ja jeszcze zapytam jaką dietę stosujesz? suplementację? ja co się podleczę to mam nawrót - paskudna choroba :(odpowiedz
  • Stefania Majka
   2017-01-03 03:02
   Stefania Witam i bardzo proszę o opinię gastrologa.Od 18ego roku mam nadkwasotę która z powodzeniem likwidowałam Renie.Dzisiaj mam już 65 lat a od dwóch lat biorę Lansoprazole 30 mg.Wcale nie jes lepiej przeraża mnie fakt że kwas zlewa mnie w nocy kiedy śpię to jest przerażające kwas zalewa mi płuca z wielkim trudem okaszluję to okoł2-3 godziny.Czy te kwasy mnie w końcu zadusza i nikt mi nie pomoże?Mój lekarz każe mi kontynuować Lansoprazole a reszte objawów to jest normalne w moim wieku tak powiedział mój GP. i pewnie skazał mnie już na śmierć.proszę pomóżcie .odpowiedz
  • Ada Malina
   2016-12-07 14:29
   Reflux zniszczył mi gardło. Praktycznie po większości posiłków był zwrot. Nawet nieduży, ale jednak. Musiałam brak Floradix na gardło, bo tak mnie szczypało. Teraz jem 2 x mniej ale częściej. ZERO grilla, smażonego, tłustego. Idą świeta i wszyscy będą zajadać się i objadać. Tylko ja - spokojnie małą porcję barszczu z uszkami i musi wystarczyć:)odpowiedz
   • Asentra
    2017-09-05 14:09
    Floradix to preparat żelaza, więc po co go brałaś?odpowiedz
   • Paula
    2016-12-17 13:03
    Jak często bolało Cię gardło? Mi co tydzień powraca silny ból gardła spowodowany refluksem..odpowiedz
  • eryrtg
   2016-10-03 18:22
   Polecam blender i wszystko miksować. Takie papki krócej zalegają w żołądku, są szybciej trawione, wydziela się mniej soku żołądkowego. Ponadto dzięki temu można odzyskać siły i kilka straconych kilogramów po stosowaniu nieraz drakońskiej diety.odpowiedz
  • seba
   2016-07-16 22:26
   czy jak mam nieszczelnosc wpustu nadzerki przelyku 5 mm i owrzodzenie przelyku a pije alkohol ciezko mi sie sline przelyka moze mi sie cos stac moge sie udusic czy nieodpowiedz
   • Paweł
    2017-07-18 08:55
    Zrezygnuj na jakiś czas z alkoholu, nie jedz w żadnej formie czosnku i cebuli (nawet w proszku). Trzeba samemu wyczuć Jake potrawy szkodzą(u mnie np pierogi,kiełbasą i inne. Jeść kolacje trzeba ze 3 godziny przed snem i wziąć Rennie z 10 do 20 minut przed snem.Ja zamówiłem sobie do spania klin antyrefluksowy,czyli taką "poduszkę" z gąbki, żeby unieść górną połowę ciała,ale jeszcze nie przetestowałem. Życzę Ci wytrwałości i zdrowia:-)odpowiedz
  • Basia
   2016-05-03 16:04
   Wszyscy piszą o podobnych objawach ale ja akurat ich nie mam, chociaż mam zdjagnozowany refluks przełykowy (gastroskopia pod narkozą). Poza gulą w gardle i ciągłą koniecznością przełykania, męczy mnie koszmarny kaszel na który dostaje syrop gaviscon ale nie zawsze to pomaga i poprostu się duszę.Wciąż dostaję leki na odkwaszenie i oczyszczenie żołądka ale mam coraz częściej nawroty więc chyba to nic nie daje. Nie mogę normalnie funkcjonowąć bo ciągle kaszle co denerwuje innych. Może ktoś ma podobny problem i jakoś sobie z tym radzi?odpowiedz
   • krystyna
    2018-05-03 14:07
    Ja również mam straszny kaszel po każdym zjedzeniuodpowiedz
   • Kamilutka
    2018-01-03 22:23
    witam, Ja miałam podobny problem. Kaszlałam, dusilam się w nocy , w dzien... nikt nic nie wiedzial co mi dolega ... Badania alergologiczne ok. RTG płuc ok. I u mnie było tak, 3 mce kaszlałami jakby miesiąc był przestoju, więc zastanawiałam się czy z moim mieszkaniem jest coś nie tak ... bo kaszel zaczął się po wprowadzeniu do nowego mieszkania. I kiedyś rozmawiałam z koleżanką i ona powiedziała, ze jej mąż ma kaszel od kawy... więc ja zaczęłam wnikać co nowego wdrożyłam do swoich posiłków i okazało się , że to CHYBA są ciemne bułki z makiem lub ogórki konserwowe, obydwie rzeczy odstawiłam i mam na razie spokój ... Powodzenia :)odpowiedz
   • Aga
    2017-12-31 10:11
    Cześć mam to samo znalazłaś już jakąś pomoc bo ja dopiero jestem na początku choroby diagnoza tydzień temu postawiona. Co robić co jeść każdy pisze coś innegoodpowiedz
   • MPG
    2017-11-16 10:16
    Witam mam zupełnie taka samą sytuację. Kaszel, który jest moim znakiem rozpoznawczym w pracy i wszędzie gdzie się pojawię, diagnozowany została szpitalnie w kierunku pulmonologicznym, co ostatecznie włącznie z wykonaniem bronchoskopii nie dało odpowiedzi skąd taki ciągły kaszel. Właśnie wychodzę ze szpitala z zaleceniem gastroskopii, choć nie mam zgagi, odbijania się, ale zaobserwowałam, że rzeczywiście kaszel nasila się po np. kawie i właściwie po jedzeniu, ale także np po wejściu do auta- początek drogi muszę się wykaszleć a później kaszel ustępuje. Adobe gastroskopię i zobaczymy co dalej.pozdrodpowiedz
    • Beata
     2018-02-02 13:07
     Beata Mam dokładnie ten sam przypadek. Teraz leczę gardło bo przez uciążliwy kaszel już go prawie zdarłam.odpowiedz
   • Re
    2017-11-05 19:33
    A może to tarczyca js mam takie obiawy przy zapaleniu tarczycy trzeba zrobic badania antygenu tg i tpoodpowiedz
   • Mariusz
    2017-04-26 02:27
    Tez meczy mnie kaszel. Calymi tygodniami a nawet miesiacami. Kaszle tak juz od okolo 20 lat i tylez samo mam refluks. Masakra.odpowiedz
    • Teresa
     2018-01-20 12:05
     Ja tez mam to samo co wszyscy tu piszecieodpowiedz
    • gie ka
     2017-11-22 12:45
     mam to samo, refluks i kaszel od dziesięcioleci - od trzech lat zdiagnozowana astma kaszlowa i przepuklina przełykowa - nie wiadomo właściwie, co tu jest skutkiem, co przyczyną - leki na astmę znacznie zmniejszyły, choć nie wyeliminowały kaszlu i wiecznej chrypki...odpowiedz
   • piotr
    2017-03-02 08:10
    mam podobne objawyodpowiedz
   • mike
    2016-11-14 20:18
    witam miałem podobny problem wszystkie objawy ustapiły z dnia na dzien po zazywaniu 40 mg controlock na pusty zoładek a 30 min pozniej wywar z siemienia lnianego 2 łyzeczki gotowac ze szklanka wody przez 5 min, mam nadzieje ze pomoze ja meczyłem sie 0k 6 lat zanim okazało sie ze to reflux powodzeniaodpowiedz
   • Ania
    2016-10-31 11:23
    Witam , proponuje lek IPP 40 na czczo przez 4-5 tygodni , w międzyczasie roztwór sody oczyszczonej 2 x 1łyżeczka na 1/2 szklanki wody, pozdrawiamodpowiedz
   • ewa
    2016-08-25 17:54
    od ponad 3 mies meczy mnie ciagly kaszel przepisano mi sterydy na astme mozliweze moze to byc od refluksu?odpowiedz
    • refluxen
     2017-01-02 11:58
     oczywiscie ze moze bycodpowiedz
     • Refleksowy Gonzo
      2018-01-09 23:26
      U mnie stwierdzono astmę kilkanaście lat temu. Leczyłem się u nic. Od 3 miesięcy leczę się na refluks i astma zniknęła... O czymś to świadczy!odpowiedz
   • monika
    2016-08-19 17:06
    ja miałam taki sam problem z ciąglym kaszlem i az mnie rwało na wymioty leczyłam sie lekami i nic nie pomagało dopiero jak zrobilam operacje laparoskopie przelyku to wszystko przeszło jak ręką odją. Polecam nic strasznego tylko przez miesiac dietka papkowata i zero pieczywa ale to na dobre mi wyszło. W ciągu 1,5miesiąca schudlam 18kg.czuje sie swietnie i nic mi nie dolegaodpowiedz
    • Sylwia j
     2018-02-04 22:36
     A te papki to z czego?odpowiedz
   • Łukasz
    2016-07-29 19:52
    Basiu. Musisz zwrócić uwagę na dietę. Kieruj się w stronę diety dla wrzodowców tzw dieta leķo strawna że szczególnym uwzględnieniem wykluczenia pomidorów i ich przetworów oraz nabiału. Kawy, alkoholu, herbaty oraz zbyt tłustych i gorących potraw Wszystko to pobudza żołądek do produkcji kwasu solnego, i u pewnej grupy osób powoduje właśnie nasilenie objawów choroby refluksowej. Brak typowych objawów,tj pieczenia zamostkowego może świadczyć o wytworzeniu w przełyku nabłonka walcowanego , takiego jak jest w jelicie który odporny jest na działanie kwasu Solnego. ponad to unikaj jedzenia tzw gotowców czyli fast foodów zupek chińskich i że słoików I gotowych sosów a także parówek mielonek i słonych wędlin, ponieważ w tej żywności występuje sporo dodatków podrazniajacych żołądek i wzmagajacych produkcję kwasu. Dodatkowo z przypraw pieprz i sól ma podobne działanie. Dodatkowo ważne jest zachowanie odstepu między ostatnim posiłkiem a snem. Spać należy na plecach z lekko uniesionym tulowiem lub na lewym boku. Ponad to na pół godziny przed snem warto wypić szklankę siemienia lnianego. Wiesz już co może nasilać objawy refluksu teraz poszukaj w swoim stylu życia przyczyny. Popelniasz po prostu jakiś błąd który powoduje nasilenie objawów.jeśli to wyeliminujesz różnice poczujesz z dnia na dzień.odpowiedz
    • Sylwia
     2017-08-29 00:02
     Łukaszu, wiem że wytworzenie się nabłonka walcowatego może być bardzo groźne. Jak rozpoznać czy nabłonek jest prawidłowy. Gdzie można przeprowadzić operację przepukliny przełyku ?odpowiedz
   • Andrzej
    2016-05-24 13:40
    Uwaga na te bóle w klatce piersiowej. Byłem przekonany, że to ból gardła etc. Okazało się, że to zawał - choroba wieńcowa. Na moje szczęście panowie z karetki pogotowia znali się na swojej pracy i pojechałem wprost na zabieg (2 stenty). Okazało się, że EKG nie wykryło zawału - ani w przychodni, ani nawet po przyjeździe pogotowia. W szpitalu uświadomili mnie, że taki stan wskazuje "enzym zawałowy" do sprawdzenia prostym badaniem krwi. To tak na wszelki wypadek jeśli byś miała wątpliwości.odpowiedz
   • manda
    2016-05-15 23:50
    Mam to samo. Do tego dochodzi bol w klatce piersiowej i uczucie duszenia.odpowiedz
    • pibi
     2016-05-20 18:22
     Moje objawy są podobne uczucie duszność ból w klatce piersiowej brałem juz różne proszki typu helidas,mesopral teraz biorę dexilant 60mg i nie widzę poprawy juz człowiekowi brakuje sił.odpowiedz
     • Klaudia
      2017-06-21 17:45
      też biorę dexilant 60 i nie ma poprawyodpowiedz
      • Teresa
       2018-01-20 12:11
       Ja dopiero drugi dzień deksilant 60 ka na czczo i łaził 30ka wieczorem bo po gastroskopi okazało sie ze mam liczne małe nadżerki na przełykuodpowiedz
     • manda
      2016-06-05 16:38
      Nie raz mam wrazenie przez to ze dostane zawaluodpowiedz
  • Justyna
   2016-03-23 11:06
   Każdemu kto zmaga się z refluksem polecam wypróbować miód manuka 400+( w
   składzie jest naturalna substancja antybakteryjna) nie jest on najtańszy ale
   przynosi ogromną ulgę, w tym momencie stosuje go już tylko profilaktycznie
   oraz na wzmocnienie odporności, ale jest to mój wybawca problemuodpowiedz
   • Kasia
    2018-03-15 17:41
    Tez mi pomógł miód manuka ale kupowałam 800 +odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Skuteczność probiotyku zależy od obecnych w nim mikroorganizmów
  Właściwości zdrowotne probiotyków zależą od tego, czy zawierają one szczep bakterii bądź drożdżaków o skuteczności potwierdzonej badaniami - mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Większość probiotyków nie spełnia tych wymagań, zaznaczyli.
 • Chorzy na NZJ potrzebują wsparcia społecznego
  Chorzy na nieswoiste zapalenie jelita, m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa i decydentów, by zachować aktywność w życiu prywatnym i zawodowym – przekonują lekarze i pacjenci.
 • 19 maja - Światowy Dzień NZJ
  Pikniki z wielkimi bitwami na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki – 19 maja cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.