Choroba refluksowa przełyku (refluks)

Choroba refluksowa przełyku (refluks)
Fot. iStock Photo

Co to jest choroba refluksowa przełyku (refluks) i jakie są jej przyczyny?

Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.

Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami (zobacz zdjęcie poniżej).

Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się:

 • nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku
 • zaburzenia opróżniania żołądka
 • otyłość
 • ciążę.

Przyczyny refluksu

Mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym (zobacz rycinę).

Choroba refluksowa przełyku (refluks)

Ryc. 1. Choroba refluksowa przełyku

Do rozwoju choroby refluksowej przełyku może dojść także w przebiegu niektórych chorób, tj.: cukrzycy, twardziny, chorób związanych z przewlekłym nadużywaniem alkoholu oraz niektórych zaburzeń hormonalnych.

Istotną rolę w powstawaniu refluksu odgrywają również przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne czy leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc (szczególnie z grupy blokerów kanału wapniowego, leków przeciwcholinergicznych, czy metyloksantyn, np. teofilina).

Rozwojowi refluksu sprzyja również przepuklina rozworu przełykowego (górna część żołądka jest wepchnięta do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie - mięśniu oddzielającym płuca i brzuch). Gdy górna część żołądka tkwi wciśnięta powyżej przepony, sok żołądkowy pozostaje tam przez dłuższy czas, co ułatwia cofanie się treści do przełyku.

Jak często występuje choroba refluksowa (refluks) przełyku?

W populacji krajów wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują codziennie u około 5—10% osób, a raz na tydzień u około 20% osób. Częstość występowania choroby refluksowej jest porównywalna u mężczyzn i kobiet i wzrasta wraz z wiekiem.

Jak się objawia refluks?

Do typowych objawów refluksu należą: zgaga, puste odbijania oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Często dolegliwości określane są także jako pieczenie za mostkiem, nadkwasota, kwaśne odbijania, czy ból górnej części brzucha.

Dolegliwości nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, przy pochylaniu się i podczas parcia.

Objawami niepokojącymi (tzw. objawy alarmowe), wymagającymi zgłoszenia się do lekarza i przeprowadzenia szybkiej i dokładnej diagnostyki są zaburzenia połykania, ból przy połykaniu (zob. Dysfagia), utrata masy ciała lub krwawienie z przełyku.

Choroba refluksowa może też powodować objawy nietypowe, takie jak: chrypka, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej, naśladujący pochodzenie sercowe, a także uczucie „kluski” w gardle.

Co robić w razie wystąpienia objawów choroby refluksowej?

Modyfikacja stylu życia i dieta

W razie wystąpienia objawów refluksu warto zmodyfikować styl życia, a szczególnie sposób odżywiania się. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej i nie przed położeniem się do łóżka – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Wskazane jest także odstawienie używek (alkoholu i papierosów).

W przypadku otyłości lub nadwagi zaleca się dążenie do zmniejszenia masy ciała. Warto wypróbować także spanie na łóżku z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów. Poza tym należy unikać prac w  pozycji przymusowej oraz ciasnych ubrań i pasków. Zaleca się też zaprzestanie palenia tytoniu.

Dieta w chorobie refluksowej. Zalecenia i przepisy
Fot. foodiesfeed.com

Stosowanie leków bez recepty

Stosowanie dostępnych bez recepty leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego, może przynieść chwilową ulgę, jednak nie zaleca się długotrwałego ich przyjmowania bez konsultacji z lekarzem.

Wizyta u lekarza

Jeśli opisane sposoby nie przynoszą poprawy, należy udać się do lekarza - szczególnie, jeśli dolegliwości są uporczywe i nasilają się. Niezwłoczna wizyta u lekarza jest konieczna także wtedy, gdy wystąpią objawy niepokojące (zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, utrata masy ciała lub krwawienia z przełyku).

Należy pamiętać, że objawy refluksu mogą być łatwo mylone z dolegliwościami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału mięśnia sercowego. Trzeba zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się ból - ból wieńcowy ma bowiem związek z wysiłkiem fizycznym, a ustępuje po odpoczynku i zażyciu nitrogliceryny. Niekiedy do pewnego rozpoznania niezbędne jest wykonanie pełnych badań w kierunku chorób serca.

Jak lekarz ustala diagnozę?

Obraz endoskopowy refluksowego zapalenia przełyku

Ryc. 2. Obraz endoskopowy refluksowego zapalenia przełyku – widoczne nadżerki

Chorobę refluksową można rozpoznać na podstawie typowych charakterystycznych objawów klinicznych oraz ustąpienia objawów po zastosowaniu leczenia inhibitorem pompy protonowej (np. omeprazolem przez około 2 tygodnie).

U chorych, u których pomimo standardowego leczenia mamy do czynienia z długo utrzymującymi się objawami, zaleca się wykonanie gastroskopii dla potwierdzenia rozpoznania. Badanie endoskopowe jest też zalecane „raz w życiu” u wszystkich chorych z długoletnim wywiadem choroby refluksowej w celu wykluczenia wystąpienia powikłań (zwężenie, krwawienie, tzw. przełyk Barretta).

Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) polega na wsunięciu giętkiego aparatu do gardła, a następnie do przełyku, żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania w razie potrzeby pobierane są wycinki z błony śluzowej przewodu pokarmowego do badania histopatologicznego. Gastroskopia jest jedyną metodą uzyskania takich wycinków w celu oceny mikroskopowej zmian w przewodzie pokarmowym bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Zabieg ten trwa około 20—30 minut i jest wykonywany po podaniu miejscowo preparatu znieczulającego, nie wymaga też przyjęcia do szpitala.

Data utworzenia: 16.03.2010
Data aktualizacji: 30.09.2016
strona 1 z 2
Choroba refluksowa przełyku (refluks)Oceń:
(3.68/5 z 50 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Monia
   2018-02-14 22:58
   Nie ma czegoś takiego jak nadkwasota a jedynie niedokwaszenie żołądka i należy go zakwaszac wszystkim co kwaśne. Krople żołądkowe, ocet jabłkowy, kapustą kiszoną ogórki kiszone i wiele innych. Unikać leków z końcówką prazol bo zamiast wyleczyć to zniszczą zdrowie.odpowiedz
  • lokujon
   2018-02-12 07:00
   Uczucie zatkanego ucha , mrowienie migdałków zawroty głowy duszności ,wykryta przepuklina rozworu przełykowego jak z tym sobie poradzić ??odpowiedz
  • Niedokwas
   2018-02-10 22:30
   Przed wieloma latami stwierdzono u mnie niedokwaśność, a miałem stałe zgagi. Lykanie tabletek zobojętniających nic nie dawalo. Zalecono branie preparatów zwiększających kwaśność soku żołądkowego. Z powodu niskiej kwaśności soku, żołądek nie trawi szybko pokarmów i wskutek skurczów treść żołądka jest przeciskana do przełyku. Jest ona wystarczająco kwaśna żeby drażnić przełyk. Często jak miałem zgagę łykałem łychę musztardy i problem znikał jak ręką odjął. Chyba bez pełnej diagnozy lekarze robią szkody pacjentom. Mój lekarz był profesorem.odpowiedz
  • Tomasz
   2018-01-19 08:21
   Ostatnio natknąłem się na jednym z zagranicznych forów poświęconych refluksowi na faceta, który twierdził, że wyleczył się dzięki piciu gazowanej wody mineralnej: mówi, że 4 do 5 razy dziennie pił gazowaną wodę i wstrzymywał odbijanie się, zmuszając zwieracz w przełyku do silniejszej pracy, ćwicząc go i pobudzając do prawidłowych odruchów. Z jednej strony brzmi to nawet sensownie, z drugiej - trochę to zbyt banalne, by było prawdziwe, do tego czy zwiększanie ciśnienia w żołądku nie jest główną przyczyną uszkodzenia tej zastawki? On twierdzi, że owszem, ale jedynie w połączeniu z kwasem, dlatego czysta woda nie powinna przynosić negatywnych skutków. Przyznam szczerze, że brzmi to ciekawie, ale nie wiem, czy nie jest to prosta droga do poważniejszych uszkodzeń. Proszę o opinie.odpowiedz
   • Jess
    2018-02-06 08:27
    Cześć Tomasz nie do końca mnie to przekonuje o czym piszesz i wydaje mi się że woda gazowana nie jest najlepszym połączeniem z refluxem po za tym samo wstrzymywanie odbijania nie powoduje zmuszanie zwieracza do silniejszej pracy powiedział bym wręcz przeciwnie. Ale jeśli chodzi o osoby którym udało się wyleczyć reflux to z tym się zgodzę słyszałem że są takie osoby. Problem polega na tym że nie są poznane dokładne mechanizmy dlaczego dolny zwieracz przełyku przestaje działać niektórzy twierdzą że to powodują jakieś bakterie paraliżujące mięsień inni lekarze mówią o jeszcze innych przyczynach i prawdę mówiąc dalej nie wiadomo. Mnie się wydaje że osoba o której czytałeś usunęła przyczynę u siebie nie zaciskania zwieracza i niekoniecznie musiało być to wodą gazowaną ale że akurat skojarzyła te fakty ze sobą to tak to odebrała że wyleczyła się pijąć wodę gazowaną i wstrzymując odbijanie.odpowiedz
    • Tomasz
     2018-02-08 06:58
     Cześć, dzięki za odpowiedź. Też myślałem nad tym, że może facet zaczął w tym samym czasie robić inne rzeczy, które pomogły, a on to skojarzył z wodą, ale na forum, na którym się wypowiadał, parę innych osób pisało, że próbowało tej kuracji i że im pomogło - w każdym razie, jeśli chodzi o zgagę (która rzekomo jest głównym objawem refluksu). Nie wiem za bardzo co o tym sądzić, bo gastroskopia u dwóch różnych lekarzy zdiagnozowała u mnie refluks, ale praktycznie w ogóle miałem zgagi przez pierwsze półtora roku choroby. Ostatnio mi gastrolog powiedział, że nieszczelność przełyku jest zazwyczaj skutkiem, a nie przyczyną czy objawem refluksu i że mój przełyk jest w porządku, a problemem jest zarzucanie żółci do żołądka. On mówił też, że jego zdaniem refluks da się wyleczyć, ale mówił o tym w sposób tak ogólnikowy, że nie wiem, czy mówił tylko o zaliczeniu objawów i trzymaniu się ścisłej diety do końca życia, czy jednak dałoby się bez tego. Szczerze mówiąc, to już tracę nadzieję nie tylko na to, że będę mógł kiedyś jeszcze jeść normalnie, ale że w ogóle uda się złagodzić objawy :/odpowiedz
     • Jess
      2018-02-09 13:39
      Doskonale ciebie rozumiem też mam takie same obawy już nawet nie liczę na to że będę normalnie jadł ale żeby chociaż w miarę normalnie żyć a niestety choroba towarzyszy mi na co dzień nie dając o sobie zapomnieć. Co do osób które wyleczyli reflux w wielu przypadkach przyczyna refluxu jest dyspepsjia czyli zmniejszone wydzielanie kwasu w żołądku słyszałem o wielu osobach które wyleczyli reflux pijąc sok z cytryny lub ocet jabłkowy zwiększając zakwaszenie żołądka i powodujc że dolny zwieracz zaczyna pracować i tak sobie pomyślałem że może i w tym przypadku było podobnie picie gazowanej wody CO2 powoduje zwiększenie wydzielania kwasu a w efekcie wzmaga prace zwieracza może i tak było w przypadku tego gościa co twierdzi że wyleczył reflux za pomocą gazowanej wody. Jednak przyczyn refluxu jest wiele i nie zawsze da się go leczyć w taki sposób. Co do twoich gastroskopi powiem tak samo badanie gastroskopowe robione bez uśpienia nie jest dobrym badaniem do rozpoznania refluxu ponieważ podczas badania występuje odruch wymiotny i dolny zwieracza podczas wymiotów po prostu się otwiera i nie zaciska na endoskopie efekt stwierdzono reflux u wielu ludzi którzy go nie mają. Jedynie gastroskogpia przeprowadzona pod narkozą daje możliwość określenia czy ktoś ma reflux czy też nie. Dodatkowo trzeba przeprowadzić inne badania które są w stanie wykluczyć lub potwierdzić jednostkę chorobową.odpowiedz
  • Jess
   2017-12-10 12:10
   Cześć Wszystkim Do wszystkich którzy mają problem z refluxem lub inaczej GERD chciałbym zaapelować aby zmobilizować swoich gastrologów do nowocześniejszego działania w tej dziedzinie zaraz powiem co mam namyśli, Niestety ale większość gastrologów na reflux przepisze leki z grupy IPP, problem w tym że jest to działanie doraźne nie leczy refluxu a powiem nawet więcej w dłuższej perspektywie potrafi nawet doprowadzać do pogorszenia stanu ze względu ciągłą małokwasowość żołądka dolny zwieracz przełyku poprostu (robi się coraz bardziej leniwy) nie chce wracać do pracy po zaprzestaniu brania leków w efekcie końcowy jesteśmy zmószeni do brania tyl leków dalej i dalej. Całe to leczenie praktykowane przez gastrologów to jakaś pomyłka. I teraz do meritum sprawy na świecie pojawiły sie nowatorskie metody leczenia refluxu są to metody invazyjne chirurgiczne i nie mam tu na myśli fundoplikacji nissena bo podobno ten zabieg jest średnio skuteczny na chwilę obecną zbieram informacje na temat nowoczesnych metod jak będę coś wiedział więcej dam oczywiście znać musimy sobie my refluxowicze pomagać bo w gastrologów przepisujących leki ja już nie wierze, a walczę z refluxe ponad 16 lat . Choroba jest poważna, przewlekła bardzo uprzykrza życie i skraca je. Nie dajcie sobie wmówić że reflux to nic takiego i dieta wystarczy.odpowiedz
   • Sylwia j
    2018-02-04 22:25
    Witam dlaczego twoim zdaniem skraca zycie?czy gastroskopia jest bezpiecznym badaniemodpowiedz
    • Jess
     2018-02-06 08:46
     Tak Sylwio gastroskopia jest bezpiecznym badaniem choć czasami zdarzają się problemy podczas badania. A co do twojego wcześniejszego pytania. Pytasz dlaczego reflux skraca życie ? Aby na to odpowiedzieć trzeba najpierw określić kto jaki ma reflux bo sama jednostka chorobowa GERD lub Reflux to określenie ogólne które obejmuje wszystkich chorych tych którzy mogą swój reflux kontrolować dietą i mają łagodny przebieg i tych którzy wymagają leczenia farmakologicznego z trudniejszym przebiegiem choroby. Osoby z trudniejszym przebiegiem wymagają co jakiś czas zwiększenia dawki leków ze względu na tolerancję dochodzą do dużych dawek które i tak nie są wstanie zahamować skutecznie kwasu i następuje dalsze zarzucanie treści do przełyku a w efekcie liczne nadżerki, przyełyk baretta, i rak przełyku lub rak żołądka czy też jelita grubego. Lekarze o tym nie powiedzą że ktoś umarł na reflux ale to że na raka już tak, tylko co było przyczyną raka o tym się nie mówi.odpowiedz
   • Teresa Stettler
    2018-01-20 12:00
    Zgadzam sie w zupełności ja choruje juz ponad 25 lat i biorę i brałam juz rożne leki poczynając od 10 gma teraz mam przepisane 60 ka rano na czczo i wieczorem 30ka ale poprawy nie widać , mój ojciec pił sodę trzy razy dziennie pół łyżeczki popijał woda żył 93 lata a zaczął pic sodę mając 18 lat ,ja jakoś nie moge sie przełamać ,żeby ktoś mógł właśnie poradzić co robić bo lekarze są bezradniodpowiedz
  • Monika
   2017-09-02 15:08
   Ja niestety mam taką dużą nadkwasote że muszę mieć operacje :( żadna dieta, żadne leki nie działają w moim przypadku... Mam dopiero 28lat a życie do D... przez to badziewie :( jeśli jest ktoś po operacji niech się odezwie.odpowiedz
   • Kaśka
    2017-09-20 12:51
    na czym taka operacja polega?odpowiedz
  • z3n
   2017-05-19 21:10
   Koniecznie proszę dodać do objawów ból pleców w odcinku piersiowym, między łopatkami. Mam refluks 10 lat, na ten moment dzięki diecie pozbyłem się zgagi, ale odbijanie po posiłku zostało. Niestety, jakiś czas temu doszedł ostry ból pleców promieniujący do szyi i szczęki. Pojawia się szczególnie, gdy chory po posiłku "sobie poleży" i - nie daj Bóg - zaśnie. Ten ból potrafi obudzić, a potem skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Więc powtarzam prośbę - proszę dodać ból pleców jako objawy. Pozdrawiam!odpowiedz
   • Agnieszka
    2018-02-08 08:53
    Mnie lekarz na bol pleców wysłał na fizykoterapie mimo że mam stwierdzony refluks i wiem że plecy bola mnie właśnie od tego. Bol jest niedowytrzymania. Jak budzę się rano i to nie mam to jestem innym człowiekiem. Jak tylko czuje że wraca to tracę chęć do życia. Mi refluks się pojawił po silnym stresie wywołanym wypadkiem w rodzinie. Mam to od 1.5 roku i jakieś tylko 2 tygodnie bez bólu licząc pojedyncze dni.odpowiedz
   • Gość
    2018-01-18 20:28
    Potwierdzam mam to samo ból pleców .odpowiedz
   • Mr
    2017-10-06 07:40
    Też mam podobne objawyodpowiedz
    • Kama
     2017-11-22 17:40
     Tez mam podobnie bol pod lewym lukiem zebrowym ucisk w lewym boku bol a raczej klucie plecow jakby bolal mnie kregoslop. Sercowo jestem ok poza niewielkim nadcisnieniem. Dzis mialam gastroskopie i wyszedl refluks oraz dwie nadrzerki. dostalam leki mam nadzieje ze to koniec meki bo mam dopiero 28 lat. Nawet palenie rzucilam.odpowiedz
     • Sylwia j
      2018-02-04 22:27
      Czy straszna jest ta gastroskopia bo tez mnie pewnie czeka?odpowiedz
      • Bogumil
       2018-02-05 01:28
       Nie,nic strasznego tylko troche nie przyjemne przy polykaniu tej sondyodpowiedz
     • Teresa stettler
      2018-01-20 12:02
      A przepraszam jakie leki?odpowiedz
   • Kaśka
    2017-09-05 11:21
    z3n dokładnie! ja jeszcze zapytam jaką dietę stosujesz? suplementację? ja co się podleczę to mam nawrót - paskudna choroba :(odpowiedz
  • Stefania Majka
   2017-01-03 03:02
   Stefania Witam i bardzo proszę o opinię gastrologa.Od 18ego roku mam nadkwasotę która z powodzeniem likwidowałam Renie.Dzisiaj mam już 65 lat a od dwóch lat biorę Lansoprazole 30 mg.Wcale nie jes lepiej przeraża mnie fakt że kwas zlewa mnie w nocy kiedy śpię to jest przerażające kwas zalewa mi płuca z wielkim trudem okaszluję to okoł2-3 godziny.Czy te kwasy mnie w końcu zadusza i nikt mi nie pomoże?Mój lekarz każe mi kontynuować Lansoprazole a reszte objawów to jest normalne w moim wieku tak powiedział mój GP. i pewnie skazał mnie już na śmierć.proszę pomóżcie .odpowiedz
  • Ada Malina
   2016-12-07 14:29
   Reflux zniszczył mi gardło. Praktycznie po większości posiłków był zwrot. Nawet nieduży, ale jednak. Musiałam brak Floradix na gardło, bo tak mnie szczypało. Teraz jem 2 x mniej ale częściej. ZERO grilla, smażonego, tłustego. Idą świeta i wszyscy będą zajadać się i objadać. Tylko ja - spokojnie małą porcję barszczu z uszkami i musi wystarczyć:)odpowiedz
   • Asentra
    2017-09-05 14:09
    Floradix to preparat żelaza, więc po co go brałaś?odpowiedz
   • Paula
    2016-12-17 13:03
    Jak często bolało Cię gardło? Mi co tydzień powraca silny ból gardła spowodowany refluksem..odpowiedz
  • eryrtg
   2016-10-03 18:22
   Polecam blender i wszystko miksować. Takie papki krócej zalegają w żołądku, są szybciej trawione, wydziela się mniej soku żołądkowego. Ponadto dzięki temu można odzyskać siły i kilka straconych kilogramów po stosowaniu nieraz drakońskiej diety.odpowiedz
  • seba
   2016-07-16 22:26
   czy jak mam nieszczelnosc wpustu nadzerki przelyku 5 mm i owrzodzenie przelyku a pije alkohol ciezko mi sie sline przelyka moze mi sie cos stac moge sie udusic czy nieodpowiedz
   • Paweł
    2017-07-18 08:55
    Zrezygnuj na jakiś czas z alkoholu, nie jedz w żadnej formie czosnku i cebuli (nawet w proszku). Trzeba samemu wyczuć Jake potrawy szkodzą(u mnie np pierogi,kiełbasą i inne. Jeść kolacje trzeba ze 3 godziny przed snem i wziąć Rennie z 10 do 20 minut przed snem.Ja zamówiłem sobie do spania klin antyrefluksowy,czyli taką "poduszkę" z gąbki, żeby unieść górną połowę ciała,ale jeszcze nie przetestowałem. Życzę Ci wytrwałości i zdrowia:-)odpowiedz
  • Basia
   2016-05-03 16:04
   Wszyscy piszą o podobnych objawach ale ja akurat ich nie mam, chociaż mam zdjagnozowany refluks przełykowy (gastroskopia pod narkozą). Poza gulą w gardle i ciągłą koniecznością przełykania, męczy mnie koszmarny kaszel na który dostaje syrop gaviscon ale nie zawsze to pomaga i poprostu się duszę.Wciąż dostaję leki na odkwaszenie i oczyszczenie żołądka ale mam coraz częściej nawroty więc chyba to nic nie daje. Nie mogę normalnie funkcjonowąć bo ciągle kaszle co denerwuje innych. Może ktoś ma podobny problem i jakoś sobie z tym radzi?odpowiedz
   • Kamilutka
    2018-01-03 22:23
    witam, Ja miałam podobny problem. Kaszlałam, dusilam się w nocy , w dzien... nikt nic nie wiedzial co mi dolega ... Badania alergologiczne ok. RTG płuc ok. I u mnie było tak, 3 mce kaszlałami jakby miesiąc był przestoju, więc zastanawiałam się czy z moim mieszkaniem jest coś nie tak ... bo kaszel zaczął się po wprowadzeniu do nowego mieszkania. I kiedyś rozmawiałam z koleżanką i ona powiedziała, ze jej mąż ma kaszel od kawy... więc ja zaczęłam wnikać co nowego wdrożyłam do swoich posiłków i okazało się , że to CHYBA są ciemne bułki z makiem lub ogórki konserwowe, obydwie rzeczy odstawiłam i mam na razie spokój ... Powodzenia :)odpowiedz
   • Aga
    2017-12-31 10:11
    Cześć mam to samo znalazłaś już jakąś pomoc bo ja dopiero jestem na początku choroby diagnoza tydzień temu postawiona. Co robić co jeść każdy pisze coś innegoodpowiedz
   • MPG
    2017-11-16 10:16
    Witam mam zupełnie taka samą sytuację. Kaszel, który jest moim znakiem rozpoznawczym w pracy i wszędzie gdzie się pojawię, diagnozowany została szpitalnie w kierunku pulmonologicznym, co ostatecznie włącznie z wykonaniem bronchoskopii nie dało odpowiedzi skąd taki ciągły kaszel. Właśnie wychodzę ze szpitala z zaleceniem gastroskopii, choć nie mam zgagi, odbijania się, ale zaobserwowałam, że rzeczywiście kaszel nasila się po np. kawie i właściwie po jedzeniu, ale także np po wejściu do auta- początek drogi muszę się wykaszleć a później kaszel ustępuje. Adobe gastroskopię i zobaczymy co dalej.pozdrodpowiedz
    • Beata
     2018-02-02 13:07
     Beata Mam dokładnie ten sam przypadek. Teraz leczę gardło bo przez uciążliwy kaszel już go prawie zdarłam.odpowiedz
   • Re
    2017-11-05 19:33
    A może to tarczyca js mam takie obiawy przy zapaleniu tarczycy trzeba zrobic badania antygenu tg i tpoodpowiedz
   • Mariusz
    2017-04-26 02:27
    Tez meczy mnie kaszel. Calymi tygodniami a nawet miesiacami. Kaszle tak juz od okolo 20 lat i tylez samo mam refluks. Masakra.odpowiedz
    • Teresa
     2018-01-20 12:05
     Ja tez mam to samo co wszyscy tu piszecieodpowiedz
    • gie ka
     2017-11-22 12:45
     mam to samo, refluks i kaszel od dziesięcioleci - od trzech lat zdiagnozowana astma kaszlowa i przepuklina przełykowa - nie wiadomo właściwie, co tu jest skutkiem, co przyczyną - leki na astmę znacznie zmniejszyły, choć nie wyeliminowały kaszlu i wiecznej chrypki...odpowiedz
   • piotr
    2017-03-02 08:10
    mam podobne objawyodpowiedz
   • mike
    2016-11-14 20:18
    witam miałem podobny problem wszystkie objawy ustapiły z dnia na dzien po zazywaniu 40 mg controlock na pusty zoładek a 30 min pozniej wywar z siemienia lnianego 2 łyzeczki gotowac ze szklanka wody przez 5 min, mam nadzieje ze pomoze ja meczyłem sie 0k 6 lat zanim okazało sie ze to reflux powodzeniaodpowiedz
   • Ania
    2016-10-31 11:23
    Witam , proponuje lek IPP 40 na czczo przez 4-5 tygodni , w międzyczasie roztwór sody oczyszczonej 2 x 1łyżeczka na 1/2 szklanki wody, pozdrawiamodpowiedz
   • ewa
    2016-08-25 17:54
    od ponad 3 mies meczy mnie ciagly kaszel przepisano mi sterydy na astme mozliweze moze to byc od refluksu?odpowiedz
    • refluxen
     2017-01-02 11:58
     oczywiscie ze moze bycodpowiedz
     • Refleksowy Gonzo
      2018-01-09 23:26
      U mnie stwierdzono astmę kilkanaście lat temu. Leczyłem się u nic. Od 3 miesięcy leczę się na refluks i astma zniknęła... O czymś to świadczy!odpowiedz
   • monika
    2016-08-19 17:06
    ja miałam taki sam problem z ciąglym kaszlem i az mnie rwało na wymioty leczyłam sie lekami i nic nie pomagało dopiero jak zrobilam operacje laparoskopie przelyku to wszystko przeszło jak ręką odją. Polecam nic strasznego tylko przez miesiac dietka papkowata i zero pieczywa ale to na dobre mi wyszło. W ciągu 1,5miesiąca schudlam 18kg.czuje sie swietnie i nic mi nie dolegaodpowiedz
    • Sylwia j
     2018-02-04 22:36
     A te papki to z czego?odpowiedz
   • Łukasz
    2016-07-29 19:52
    Basiu. Musisz zwrócić uwagę na dietę. Kieruj się w stronę diety dla wrzodowców tzw dieta leķo strawna że szczególnym uwzględnieniem wykluczenia pomidorów i ich przetworów oraz nabiału. Kawy, alkoholu, herbaty oraz zbyt tłustych i gorących potraw Wszystko to pobudza żołądek do produkcji kwasu solnego, i u pewnej grupy osób powoduje właśnie nasilenie objawów choroby refluksowej. Brak typowych objawów,tj pieczenia zamostkowego może świadczyć o wytworzeniu w przełyku nabłonka walcowanego , takiego jak jest w jelicie który odporny jest na działanie kwasu Solnego. ponad to unikaj jedzenia tzw gotowców czyli fast foodów zupek chińskich i że słoików I gotowych sosów a także parówek mielonek i słonych wędlin, ponieważ w tej żywności występuje sporo dodatków podrazniajacych żołądek i wzmagajacych produkcję kwasu. Dodatkowo z przypraw pieprz i sól ma podobne działanie. Dodatkowo ważne jest zachowanie odstepu między ostatnim posiłkiem a snem. Spać należy na plecach z lekko uniesionym tulowiem lub na lewym boku. Ponad to na pół godziny przed snem warto wypić szklankę siemienia lnianego. Wiesz już co może nasilać objawy refluksu teraz poszukaj w swoim stylu życia przyczyny. Popelniasz po prostu jakiś błąd który powoduje nasilenie objawów.jeśli to wyeliminujesz różnice poczujesz z dnia na dzień.odpowiedz
    • Sylwia
     2017-08-29 00:02
     Łukaszu, wiem że wytworzenie się nabłonka walcowatego może być bardzo groźne. Jak rozpoznać czy nabłonek jest prawidłowy. Gdzie można przeprowadzić operację przepukliny przełyku ?odpowiedz
   • Andrzej
    2016-05-24 13:40
    Uwaga na te bóle w klatce piersiowej. Byłem przekonany, że to ból gardła etc. Okazało się, że to zawał - choroba wieńcowa. Na moje szczęście panowie z karetki pogotowia znali się na swojej pracy i pojechałem wprost na zabieg (2 stenty). Okazało się, że EKG nie wykryło zawału - ani w przychodni, ani nawet po przyjeździe pogotowia. W szpitalu uświadomili mnie, że taki stan wskazuje "enzym zawałowy" do sprawdzenia prostym badaniem krwi. To tak na wszelki wypadek jeśli byś miała wątpliwości.odpowiedz
   • manda
    2016-05-15 23:50
    Mam to samo. Do tego dochodzi bol w klatce piersiowej i uczucie duszenia.odpowiedz
    • pibi
     2016-05-20 18:22
     Moje objawy są podobne uczucie duszność ból w klatce piersiowej brałem juz różne proszki typu helidas,mesopral teraz biorę dexilant 60mg i nie widzę poprawy juz człowiekowi brakuje sił.odpowiedz
     • Klaudia
      2017-06-21 17:45
      też biorę dexilant 60 i nie ma poprawyodpowiedz
      • Teresa
       2018-01-20 12:11
       Ja dopiero drugi dzień deksilant 60 ka na czczo i łaził 30ka wieczorem bo po gastroskopi okazało sie ze mam liczne małe nadżerki na przełykuodpowiedz
     • manda
      2016-06-05 16:38
      Nie raz mam wrazenie przez to ze dostane zawaluodpowiedz
  • Justyna
   2016-03-23 11:06
   Każdemu kto zmaga się z refluksem polecam wypróbować miód manuka 400+( w
   składzie jest naturalna substancja antybakteryjna) nie jest on najtańszy ale
   przynosi ogromną ulgę, w tym momencie stosuje go już tylko profilaktycznie
   oraz na wzmocnienie odporności, ale jest to mój wybawca problemuodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies