Wskazania do kolektomii przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Pytanie nadesłane do redakcji

Cierpię na wrzodziejące zapalenie jelita. Ostatnie badanie kolanoskopii nie wyszło dobrze, mianowicie jelito obrośnięte jest polipami. Mój lekarz prowadzący chce usunąć jelito. A ja, jako młoda osoba, nie wyobrażam sobie życia z workiem na brzuchu. Mam zaledwie 24 lata i dlatego zgłosiłam się do Państwa o poradę, czy tak rygorystyczny krok usunięcia jelita jest koniecznością, czy może są inne metody, aby zapobiec mojej chorobie? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Nie znając dokładnej historii choroby, obrazu endoskopowego i przede wszystkim histopatologicznego opisywanych polipów nie można udzielić porady co do dalszego postępowania.

Polipy jelita grubego mogą mieć bardzo różny charakter - mogą być to pseudopolipy, czyli polipy zapalne, czy gruczolaki, z małą lub dużą dysplazją.

Pseudopolipy zapalne świadczą o zmianach zapalnych o znacznym nasileniu w przeszłości, ale nie są bezpośrednim podłożem przemiany nowotworowej.

Operacja jest zalecana u chorych z obecnością zmian płaskich z dysplazją dużego stopnia oraz zmian wypukłych (niepodobnych do zwykłych polipów) niezależnie od stopnia dysplazji. Zmiany podobne do polipów gruczołowych mogą być usuwane endoskopowo, bez konieczności wykonywania operacji chirurgicznej.

Wskazaniami do leczenia operacyjnego jest stwierdzenie zmian przedrakowych lub raka jelita grubego, ciężki rzut WZJG, brak odpowiedzi na leczenie farmakologiczne, a w trybie pilnym perforacja, toksyczne rozdęcie okrężnicy, masywne krwawienie z przewodu pokarmowego.

Metodą z wyboru jest operacja zwana proktokolektomią z wytworzeniem zbiornika jelitowego. W przypadku wskazań pilnych oraz u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym operację tę wykonuje się dwuetapowo: najpierw częściowe wycięcie jelita z wyłonieniem stomii, a w drugim etapie usunięcie odbytnicy i wytworzenie zbiornika jelitowego z odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego.

Ta operacja wiąże się ze zmniejszeniem płodności kobiet w wieku rozrodczym. Dlatego w tej grupie pacjentek dopuszczalna jest kolektomia z zespoleniem jelitowo-odbytniczym (niepowodująca zmniejszenia płodności) jako rozwiązanie tymczasowe.

Z pokrótce przedstawionych tutaj wytycznych widać, że problem jest bardziej złożony i wymaga dokładnego prześledzenia historii choroby. Nie zawsze są wskazania do operacji, a jeśli już jest ona konieczna, to zwykle bez wytworzenia stomii.

Data utworzenia: 02.04.2015
Wskazania do kolektomii przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubegoOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Grzegorz
   2018-06-04 06:30
   Witam, 29 maja zmarła moja żona w szwedzkim szpitalu. Leczyła się ok 3 lat. Została przyjęta do szpitala 24 wieczorem z ostrym bólem brzucha. Zostało zrobione zdjęcie rentgenowskie z kontrastem, gdzie wykazało zapalenie jelita grubego. Inne objawy to krwawe biegunki, po kilkanascie razy dziennie. W sobotę ponownie zdjęcie z kontrastem i zapalenie jelita było większe. Wcześniej brała kortyzon i w szpitalu nadal go podawali. Następnego dnia pojawiły się wymioty i żona nie mogła zażywać już leków doustnie. Jednak wciąż leki były podawane doustnie plus kroplówki z glukozą, paracetamol dożylnie i morfina na uśmierzenie bólu. Morfina działała *przez ok 2 godziny. Po kilku moich interwencjach zaczęto podawać antybiotyki i kortyzon dożylnie (niedziela popołudnie). Brzuch był miękki lecz wciąż były biegunki. W poniedziałek rano pojawiła się krew w moczu (dużo) oraz zaczęły Ją boleć nerki. Co 15 minut musiała chodzić do toalety. Było to bardzo bolesne. W dalszym ciągu podawano morfinę. We wtorek lekarze stwierdzili, że poczekają jeszcze jeden dzień i jeśli leki nie zaczną działać to będą operować. Żona cały czas miała podawane kroplówki z glukozą, magnezem i czymś jeszcze. We wtorek znaleziono ją w toalecie. Czy jesteście mi Państwo powiedzieć, czy nie doszło tu do zaniedbania ze strony lekarzy? W piątek, sobotę nie było ani jednego lekarza u Niej. Przychodziły pielęgniarki podawać morfinę, zmieniać kroplówki i mówiły, że będą dzwonić do lekarza co dalej. Jestem załamany. MOja żona miała 30 lat i osierociła 3 dzieci.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Skuteczność probiotyku zależy od obecnych w nim mikroorganizmów
  Właściwości zdrowotne probiotyków zależą od tego, czy zawierają one szczep bakterii bądź drożdżaków o skuteczności potwierdzonej badaniami - mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Większość probiotyków nie spełnia tych wymagań, zaznaczyli.
 • Chorzy na NZJ potrzebują wsparcia społecznego
  Chorzy na nieswoiste zapalenie jelita, m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa i decydentów, by zachować aktywność w życiu prywatnym i zawodowym – przekonują lekarze i pacjenci.
 • 19 maja - Światowy Dzień NZJ
  Pikniki z wielkimi bitwami na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki – 19 maja cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.