Przyczyny żylaków przełyku

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy występowanie żylaków przełyku jest zawsze związane z marskością wątroby? Jakie mogą być inne przyczyny?

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Najczęstszą przyczyną żylaków przełyku jest marskość wątroby. Do innych przyczyn należą zakrzepica żyły wrotnej i śledzionowej, żył wątrobowych oraz guzkowy rozrost regeneracyjny.

W krajach zachodnich najczęściej to właśnie marskość stanowi przyczynę powstawania żylaków przełyku, a także żylaków żołądka. Również czasami stan poprzedzający rozwój marskości w przebiegu zakażenia WZW typu C może powodować żylaki.

Natomiast w krajach półkuli południowej z dużą częstością występuje zakażenie pierwotniakiem Schistosoma mansoni, który także może doprowadzić do powstania żylaków. Jaja pasożyta blokują małe żyły wrotne, prowadząc do nadciśnienia wrotnego.

Data utworzenia: 28.04.2015
Przyczyny żylaków przełykuOceń:
(5.00/5 z 2 ocen)
dana
2017-11-14 07:44
od kilkunastu lat mam dziwne bole w klatce piersiowej,trudne do okreslenia.Bol przychodzi nagle,jest duszacy przeszywajace az do plecow,przy tym odbija mi sie powietrzem, lapie mnie raz na m-c,raz na kilka tygodni i w dzien i w nocy,nie ma reguly,przechodzi i powraca.Wystarczy kilka lykow zimnej wody i bol ustaje, tak ma rowniez moja siostra i jej syn.Lekarze nie wiedza co to jest.Z reguly nie choruje na nic,mam nerwice serca,czy to ma jakis zwiazek z tymi doilegliwosciami? /bardzo prosze o odpowiedz na moj email:dana_55@tlen.pl/
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • dana
   2017-11-14 07:44
   od kilkunastu lat mam dziwne bole w klatce piersiowej,trudne do okreslenia.Bol przychodzi nagle,jest duszacy przeszywajace az do plecow,przy tym odbija mi sie powietrzem, lapie mnie raz na m-c,raz na kilka tygodni i w dzien i w nocy,nie ma reguly,przechodzi i powraca.Wystarczy kilka lykow zimnej wody i bol ustaje, tak ma rowniez moja siostra i jej syn.Lekarze nie wiedza co to jest.Z reguly nie choruje na nic,mam nerwice serca,czy to ma jakis zwiazek z tymi doilegliwosciami? /bardzo prosze o odpowiedz na moj email:dana_55@tlen.pl/odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Połykana kapsułka zamiast kolonoskopii
  Innowacyjna kapsułka do połykania może zrewolucjonizować sposób diagnozowania chorób jelit, a także zapobiegania im i ich leczenia - informuje „Nature Electronics”. Pierwsze testy na ludziach dały bardzo obiecujące wyniki.
 • Kolejny dowód na szkodliwość otyłości – powoduje polipy jelita grubego
  Nadmierna masa ciała prowadzi nie tylko do rozwoju chorób serca, cukrzycy, problemów z kręgosłupem czy ciśnieniem krwi. W swoim najnowszym badaniu naukowcy z Seulu znaleźli dowody na związek pomiędzy otyłością a polipami okrężnicy.
 • W Polsce nadal szerzy się WZW typu A
  Obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A – powiedział rzecznik prasowy GIS Jan Bondar. Od początku roku zarejestrowano 2644 przypadki. W Polsce i niektórych krajach europejskich brakuje szczepionek przeciwko WZW A.

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies