Ryzyko przeniesienia zakażenia HCV wśród domowników

Pytanie nadesłane do redakcji

U mojego wujka zdiagnozowano w 2011 r. WZW typu C, ma 84 lata, więc nie podlega już leczeniu. W wyniku różnych zdarzeń nie ma gdzie mieszkać, więc przyjęliśmy go do siebie. Nie ukrywam, że mam duże obawy, ponieważ jest to człowiek, który nie rozumie swojej choroby i nie dopuszcza do wiadomości, że może zarazić innych. Mamy psa, który często za mocno łapie ząbkami obcych i potrafi nawet ugryźć do krwi, mam obawy, czy pies może przenieść wirusa. Dzieci często przebywają z psem i wiadomo - całują, ściskają. Czy istnieje ryzyko przeniesienia wirusa? A z ciekawości - czy pies także może zachorować?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Wirusy zapalenia wątroby typu C są swoiste gatunkowo, zatem nie dojdzie do zakażenia psa od wujka. Z tego powodu przeniesienie zakażenia HCV za pośrednictwem psa jest nieprawdopodobne. W literaturze (Pubmed) nie znalazłem ani jednego opisu takiego przypadku. Czysto teoretycznie próbowałem określić, jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do transmisji HCV:

 1. Wujek musiałoby mieć wysoką wiremię (dużą liczbę wirusów w jednostce objętości krwi)
 2. Pies musiałby ugryźć wujka do krwi, tak by na jego zębach pozostało sporo krwi chorego
 3. Pies niezwłocznie musiałby ugryźć dziecko, tak żeby krew wujka dostała się do krwiobiegu dziecka.

Przyzna Pan/Pani, że łączne spełnienie tych 3 warunków jest trudne.

Poniżej przytaczam udowodnione czynniki ryzyka zakażenia HCV:

 • Dożylne przyjmowanie narkotyków - iloraz szans 49,6 (czyli tyle razy zwiększa się ryzyko zakażenia HCV w porównaniu z osobami, które nie przyjmują dożylnie narkotyków)
 • Transfuzja krwi - iloraz szans 10,9 (dawniej krew nie była badana)
 • Seks z osobą, która przyjmuje narkotyki dożylne - iloraz szans 6,3
 • Pobyt w więzieniu powyżej trzech dni - iloraz szans 2,9
 • Skaryfikacja religijna - iloraz szans 2,8 (nacinanie skóry praktykowane w niektórych religiach)
 • Uderzenie lub zranienie przedmiotem skażonym krwią - iloraz szans 2,1
 • Przebite uszy lub inne części ciała - iloraz szans 2,0
 • Dożylne podanie immunoglobulin - iloraz szans 1,6 (produkt krwiopochodny).

Podsumowując, zakażenie HCV trudno się przenosi i ani wspólne zamieszkiwanie z osobą zakażoną HCV ani trzymanie psa w domu nie zwiększa istotnie ryzyka zakażenia - nie są to znane czynniki ryzyka.

Data utworzenia: 19.05.2015
Ryzyko przeniesienia zakażenia HCV wśród domownikówOceń:
(4.50/5 z 8 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Renata z Warszawy
   2017-12-07 13:38
   Witam.Bardzo proszę o podanie jakie badanie moge jeszcze zrobic czy rezonans czy tomografia. Od 2 mies po grillu czulam silne pieczenie po lewej stronie.Potem umiescilo sie w dole cale podbrzusze.Minelo.Zaczely sie uciski jakby skurcze miesni.Pieczenie ustalo przy odp diecie lekko strawnej.Wykonalam badani z krwi Amylaza Crp i ob.Wyszlo tylko nadmiar zelaza.Wykonalam kal po miesiacu kalprotektyna 187.Z Gastroskopi i kolonoskopi wyszlo zapalenie zoladka i Helikobakter.Natomiast moje odvzucia bolowe nie sa wielkie najgorszy jest ucisk i obrecz caly czas napiete miesnie brzucha.Lekarze sugeruja zapalnie ale ja w nocy normalnie spie nawet nie musze brac nic przeciwbolowego.czuje jakby przepuklina czy cos tam uciskalo.usg jamy jest dobre nic nie wykazalo.Zaczyna sie 3 mies jak chodze z tym uciskiem.Prosze o rade co robic dalej?odpowiedz
  • sneak
   2017-09-17 14:16
   Dzień dobry, czy pies może od człowieka zarazić się WZW A? Z góry dziękuję za odpowiedź.odpowiedz
  • Aldona
   2016-05-06 16:00
   Dzień dobry, bardzo proszę o informację, czy w sytuacji gdy osoba zarażona wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) przygotowywała kanapki mając na palcu małą, ale świeżą rankę, to osoby które zjadły ten posiłek są narażone na zarażenie? W tym wypadku chodzi o ewentualne przedostanie się wirusa do układu pokarmowego, nie krwionośnego. Dodam, że jedzenie nie było spożyte od razu, ale przeleżało kilka godzin w lodówce, a ilość krwi, o ile się do niego dostała, musiała być śladowa. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Skuteczność probiotyku zależy od obecnych w nim mikroorganizmów
  Właściwości zdrowotne probiotyków zależą od tego, czy zawierają one szczep bakterii bądź drożdżaków o skuteczności potwierdzonej badaniami - mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Większość probiotyków nie spełnia tych wymagań, zaznaczyli.
 • Chorzy na NZJ potrzebują wsparcia społecznego
  Chorzy na nieswoiste zapalenie jelita, m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa i decydentów, by zachować aktywność w życiu prywatnym i zawodowym – przekonują lekarze i pacjenci.
 • 19 maja - Światowy Dzień NZJ
  Pikniki z wielkimi bitwami na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki – 19 maja cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.