Zakażenie HCV w Polsce

dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Kto w Polsce obecnie jest najbardziej narażony na zakażenie HCV?

W ostatnich latach radykalnie zmniejszyła się częstość zakażeń HCV w placówkach służby zdrowia, szczególnie związanych z przetaczaniem krwi i jej składników oraz z hemodializami. Natomiast nadal duże pozostaje ryzyko kontaktu z wirusem związane z wykonywaniem tatuaży czy zabiegów kosmetycznych oraz ze stosowaniem środków odurzających. Zmniejszenie częstości zakażeń w populacji osób uzależnionych od narkotyków jest bardzo trudne, gdyż nadal częste jest używanie wspólnych igieł i innych przedmiotów służących do aplikacji narkotyków (np. donosowo).

Ponadto w transmisji HCV w ostatnich latach podkreśla się znaczenie kontaktów seksualnych, szczególnie analnych, a także innych form bardziej urazowych niż przeciętne, np. kontaktów podejmowanych pod wpływem narkotyków, takich jak amfetamina, metamfetamina czy innych stymulantów (tzw. chemseks). Obserwowany w wielu krajach Europy Zachodniej wzrost częstości zakażeń HCV wśród mężczyzn homoseksualnych, szczególnie zakażonych wcześniej HIV, jest od kilku lat widoczny także w Polsce.

Zapamiętaj

 • Co piąte rozpoznanie zakażenia HCV ustala się w zaawansowanym stadium choroby.
 • Liczbę osób zakażonych HCV w Polsce szacuje się na 1,9% populacji.
 • Prawidłowa aktywność aminotransferaz w osoczu nie wyklucza aktywnego zakażenia HCV.
 • Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV ma znaczenie przesiewowe; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest wykazanie obecności RNA wirusa w surowicy.
 • Wyleczenie zakażenia jest możliwe, również w stadium marskości wątroby, a obecnie dostępne leki są bardzo skuteczne i dobrze tolerowane.
 • Nie ma szczepionki przeciwko HCV, a podstawą profilaktyki jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, odpowiednia sterylizacja sprzętu mającego kontakt z krwią i unikanie zachowań mogących prowadzić do zakażenia.

Data utworzenia: 01.02.2017
Zakażenie HCV w PolsceOceń:
(5.00/5 z 5 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Izabela 35 lat
   2018-03-18 18:09
   Witam, w 2010 roku usunięto mi pęcherzyk żółciowy i w następnych dniach po zabiegu laparoskopowym zaczęłam mieć ataki po prawej stronie takie jakie miałam przed zabiegiem. Udało mi się to uspokoić restrykcyjna dieta. Po roku moja amylaza która zawsze była w normie zaczęła wychodzić poza normę ( norma do 100, moja amalaza przez ostatnie lata od 120-190 ). Poza biegunkami nie miałam większych problemów. Jadam zdrowo, lekko i beztłuszczowo. Miewałam ataki trzustki i zapalenia jelit ale po wyłączeniu glutenu, laktozy i jajek się uspokoiły. Niestety niedawno dostałam silnego ataku bólowego z niewiadomych przyczyn. Boli mnie pod żebrami aż do pępka, mam problemy z oddychaniem, bolą mnie nerki, ramiona, rece i między łopatkami. Ból jest nie do zniesienia. Jakby rozpierający, palący. Zrobiłam w Pl gastroskopię i oprócz niewielkiego zapalenia wszystko Ok. Mieszkam w Anglii. Zrobili mi testy na malabsorbcje soli żółciowej. Wyszło ze niby to mam. Moje wszystkie badania oprócz amylazy są idealne. Cholesterol HDL powyżej normy, LDL niski i w normie, trójglicerydy lekko poniżej normy. Bilurbina także. Ponieważ mam dużo problemów ze zdrowiem robię w Pl co pare miesięcy badania z krwi i zaobserwowałam od tego pierwszego dziwnego ataku zmiany w wydolności nerek. Parametry spadają bardzo szybko. Zawsze było Ok. Od pierwszego ataku mam problem z jedzeniem. Czy jem czy nie mam kwasnosc w buzi, bóle nadbrzusza i bóle zwiastujące następny atak. Nie wiem co mam robić? Ataków w ostatnim miesięcu od pierwszego ataku miałam z 5. Jem nadal lekko, nic nie zmieniłam a wychodzi na to ze wszystko co jadłam przez ostatnie lata powoduje ból. Próbowałam wszystkiego. Lekarz w Anglii zapisał mi po dostaniu wyników o malabsorcji lek o nazwie QUESTRAN. Po nim czuje się jeszcze gorzej. Kwasnosc się nasiliła, dodatkowo mam zgagę której nie miewałam, dyskomfort w nadbrzuszu, jakby gaz rozpierający... Moje pytanie, jaki jest sens przepisania mi tego oto leku jeśli mój cholesterol jest w normie, ASPAT i ALAT niskie, wyglądam zdrowo, elektrolity w normie. Nie rozumiem brania tego leku bo z tego co wyczytałam to go się podaje przy cholestazie, a ja walczę z bólami ( od ostatniego miesiąca ) i jedyne czego pragnę to żeby było tak jak przed pierwszym atakiem. Co powinnam zrobić? Czy jest możliwość ze te ataki są związane z żółcią i spowodowały jakieś zmiany w kanalikach żółciowych a także całym układzie pokarmowym? Proszę o radę.odpowiedz
  • Dawid
   2017-11-11 19:16
   Witam. Pracuje w służbie zdrowia a dokładniej na sterylizacji zajmuje się narzędziami z bloków operacyjnych Miałem sytuację w której zarysowalem naskurek nie jestem wstanie określić czy było to bezpośrednie narzędzie czy kontener w którym było umieszczone. Czy mogło dojść do zakażenia hiv czy hcv dodam że po fakcie byłem skonsultować to z lekarzem prowadzacym z dokumentów wynikało że pacjent nie był chory na nic... Ale kto tam wie.... Nie daje mi to spokoju...odpowiedz
  • Ireneusz Stopa
   2017-02-13 21:55
   Jak w cywilizowanym kraju wykonać test przesiewowy anty-HCV? Komercyjne badania wykluczam. Terminy AOS zakazy to absurd - poza tym te "koleżeńskie" komentarze - reakcje na skierowanie... POZ - brak możliwości anty-HCV... Proszę o MERYTORYCZNĄ, odpowiedź. PS POZ: podwyższone transaminazy, obawy pasujące do przewlekłego HCV, antygen HBs ujemny...I to Pani/Pan siedzi naprzeciwko mnie, bez pracy.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Skuteczność probiotyku zależy od obecnych w nim mikroorganizmów
  Właściwości zdrowotne probiotyków zależą od tego, czy zawierają one szczep bakterii bądź drożdżaków o skuteczności potwierdzonej badaniami - mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Większość probiotyków nie spełnia tych wymagań, zaznaczyli.
 • Chorzy na NZJ potrzebują wsparcia społecznego
  Chorzy na nieswoiste zapalenie jelita, m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa i decydentów, by zachować aktywność w życiu prywatnym i zawodowym – przekonują lekarze i pacjenci.
 • 19 maja - Światowy Dzień NZJ
  Pikniki z wielkimi bitwami na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki – 19 maja cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).

Lekarze odpowiadają na pytania

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.