×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ból w prawej części brzucha

Pytanie nadesłane do redakcji

Od pewnego czasu cierpię na bóle w prawej części brzucha. USG, badanie na krew utajoną oraz marker CEA nic nie wykazało. Czy przyczyną tych bólów może być jelito cienkie albo dwunastnica?

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii
Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Ból brzucha to rozległe zagadnienie, które nierzadko staje się wyzwaniem diagnostycznym.

Ze względu na ilość narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej przybliżone podanie lokalizacji nie określa pochodzenia bólu. Bóle po prawej stronie jamy brzusznej mogą pochodzić zarówno od jelita cienkiego, jak i grubego, ale też od powiększającej się wątroby (ucisk na torebkę tego narządu powoduje ból), pęcherzyka żółciowego czy narządów układu rodnego.

Niezależnie od przyczyny, która zmusza nas do wizyty u lekarza, podstawą diagnozy i zaplanowania badań oraz leczenia jest wywiad lekarski i badanie fizykalne.

Podstawowe pytania lekarza odnoszące się do bólu mają na celu określenie lokalizacji bólu (w trakcie wizyty można pokazać ręką, gdzie boli), jego charakteru (czy ból jest stały, ostry, tępy, kolkowy itp.), promieniowania, czynników wpływających na jego nasilenie, czasu trwania i innych objawów towarzyszących. Lekarz pyta także o inne objawy, jak np. zmiany w wypróżnieniach (np. czy jest biegunka lub zaparcie, czy są obserwowane domieszki patologiczne), apetyt, masę ciała. Często konieczna jest wiedza na temat innych chorób Pacjenta i zażywanych przez niego lekach, wywiadu rodzinnego (choroby w rodzinie). Wielu pacjentów twierdzi, że ogrom pytań zadawanych przez lekarza wydaje się zbędna, ale popatrzenie na całego chorego pozwala np. na połączenie ze sobą pozornie niezwiązanych objawów i przybliżenie pełnej diagnozy.

W badaniu fizykalnym brzucha, lekarz określa wygląd brzucha, bolesność podczas palpacji (dotykania), opukiwania, obecność oporów w jamie brzusznej, osłuchuje ruchy jelita. Często konieczne jest badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego zapada decyzja co do dalszej diagnostyki (np. badania z krwi, badania obrazowe) i leczenia. W niektórych chorobach wywiad (objawy, odchylenia w badaniu fizykalnym) są bardzo charakterystyczne i postawienie diagnozy jest szybkie, w innych przypadkach proces diagnostyczny może być dłuższy.

Piśmiennictwo:

Dubiel J.P.: Propedeutyka chorób wewnętrznych. Część II, wyd. IV, skrypt Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie

27.07.2012

Czytaj następny:

Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta