Ryzyko zakażenia wirusami krwiopochodnymi (HBV, HCV i HIV)

Ryzyko zakażenia wirusami krwiopochodnymi (HBV, HCV i HIV)Oceń:
(5.00/5 z 3 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry, jestem „dojeżdżającym” mężem, moja żona mieszka w Polsce, ja pracuję w Hamburgu. Staramy się o drugie dziecko, zbliża się nasz wymarzony urlop, który mógłby być i „owocny”, bardzo się na niego cieszyłem do dzisiejszego dnia. Dziś pojechałem jak zwykle autobusem do pracy, w pracy spotkałem kilku współpracowników, podaliśmy sobie ręce i dotarłem do biura. Siadłem za biurkiem i zobaczyłem nagle, że na spodniej krawędzi prawej dłoni mam zaschniętą krew, mniej więcej 1 cm x 1 cm. Myślałem, że się gdzieś skaleczyłem, ale nie – skóra była ok. Nie była to, więc moja krew – przyniosłem ją z autobusu, klamek drzwi lub ktoś, z kim się witałem, krwawił. No i tu się pojawia znane zapewne pytanie: czy mogłem się czymś zarazić? Pytam zarówno o HIV, jak i o żółtaczkę. Krew musiała być chyba świeża, skoro tak dobrze przylgnęła do mojej skóry. Boję się, że mogłem sobie np. zatrzeć oko, błonę śluzową w nosie i przenieść nieświadomie tam trochę krwi. Boję się też, że wyschnięta krew, gdy ją w zamyśleniu (czy raczej bezmyślnie) zeskrobywałem, też mogła dostać się do oka lub nosa. Nie mam na twarzy jakiś otwartych ran, no może jakieś ślady po wczorajszym wieczornym goleniu. Pewnie wypadałoby odczekać i zrobić jakieś testy na obecność przeciwciał... nie wiem czy to jest konieczne – rozmawiałem o tym telefonicznie z żoną i twierdzi, że przesadzam. Wiem, że stęskniła się za mną, ja stęskniłem się za nią i oboje mamy ochotę na miłość. Dochodzi też chęć wykorzystania dobrej okazji do próby prokreacyjnej – staramy się od dłuższego czasu i na skutek kłopotów hormonalnych po urodzeniu naszego pierwszego dziecka – bezskutecznie. Teraz sytuacja jest unormowana, będziemy na urlopie, faza sprzyja planom prokreacyjnym,... a tu taki pech z nie wiadomo jaką krwią na ręce. Proszę o radę, czy lepiej poczekać i nie ryzykować zdrowia żony i przyszłego dziecka, czy też ryzyko jest niewielkie i warto je podjąć, czy też w ogóle nie ma zagrożenia. Z góry dziękuje za poświęcony mi czas i poradę. Pozdrawiam, M.

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Poruszył Pan bardzo ważny problem przypadkowego narażenia na materiał biologiczny. W opisanej przez Pana sytuacji doszło do kontaktu skóry z krwią nieznanego pochodzenia. Możemy domniemywać, że najprawdopodobniej wnętrze autobusu było zabrudzone krwią. Nie wiadomo, czyja to krew, ani nawet czy była to krew ludzka czy zwierzęca.

Jeżeli była to krew zwierzęca, zasadniczo nie ma powodu do obaw. Jeśli ludzka, potencjalnie mogła pochodzić od osoby zakażonej wirusami przenoszonymi przez krew (tj. krwiopochodnymi), takimi jak HBV, HCV i HIV. Z danych epidemicznych wynika, że łącznie niewielki odsetek populacji niemieckiej jest zakażonych wymienionymi wirusami (szacunkowo <3%), orientacyjnie, co 30. osoba.

Dla ryzyka oceny zakażenia najistotniejsza jest informacja, czy Pana skóra była uszkodzona. Jeżeli skóra była zdrowa i nieuszkodzona, to ryzyka praktycznie nie ma. Uważa się, że skóra chroni przed zakażeniem wirusami krwiopochodnymi. Gdyby skóra była uszkodzona i krew pochodziła od osoby zakażonej, to ryzyko infekcji jest szacowane zgodnie z WHO na około 6–60% w przypadku WZW B, 2% WZW C oraz poniżej 0,1–0,3% w odniesieniu do HIV. Ryzyko zależy od ilości zakażonej krwi, która dostała się do organizmu. Szacuje się, że do zakażenia WZW B wystarcza śladowa ilość krwi, natomiast zakażenie WZW C i HIV wymaga przynajmniej około 0,1 ml zakażonej krwi.

Jak Pan widzi musiałby wystąpić wyjątkowo niekorzystny splot okoliczności, by doszło do zakażenia HCV czy HIV. Realne ryzyko wiąże się z WZW typu B, jeżeli jednak w przeszłości przechorował Pan WZW B lub został Pan zaszczepiony przeciwko WZW B, to jest Pan chroniony przed zakażeniem. Dla pewności można oznaczyć miano ochronnych przeciwciał anty-HBs. Badanie ma na celu sprawdzenie, czy szczepienie (lub przechorowanie) zapewniło Panu odporność – jeżeli przeciwciał jest >10 IU/ml, nie zachoruje Pan na WZW B.

Data utworzenia: 03.09.2012
strona 1 z 2
Ryzyko zakażenia wirusami krwiopochodnymi (HBV, HCV i HIV)Oceń:
(5.00/5 z 3 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

  • Ostrożnie cieszmy się wysypem grzybów
    W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych krąży wiele zdjęć zadowolonych grzybiarzy i ich pokaźnych zbiorów. Takiego wysypu grzybów nie było od dawna. Warto pamiętać o zagrożeniach związanych z zatruciem grzybami - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
  • Sanepid zaprasza na wystawę o grzybach
    We wtorek w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Osoby, które lubią zbierać grzyby, dowiedzą się na niej, jak rozpoznać te jadalne i poznają zasady grzybobrania.
  • Przekonać do kolonoskopii
    Mimo że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w większym stopniu dotyczy mężczyzn, do wykonania kolonoskopii łatwiej przekonać niepalące kobiety z niższym wykształceniem, zamieszkujące małe miasteczka i wsie – wynika z badań przedstawionych podczas konferencji rozpoczynającej ogólnopolską kampanię profilaktyczno-edukacyjną „Servier – Wyłącz Raka”.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies