Czy ślina przenosi zakażenia HIV i WZW?

Czy ślina przenosi zakażenia HIV i WZW?Oceń:
(2.50/5 z 4 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, ostatnio w czasie jazdy pociągiem poczęstowałem napojem gazowanym obcą osobę. Było niemiłosiernie duszno. Później sam napiłem się z tej butelki. Czy jest ryzyko, że zaraziłem się wirusem HIV lub WZW? Proszę o jak najszybszą informację, bo od 2 dni nie mogę przez to spać.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Wirusy HIV i HCV są mało zaraźliwe, dlatego np. wszystkie znane przypadki zakażenia HIV w ochronie zdrowia były następstwem narażenia na krew, płyny zanieczyszczone krwią lub hodowle wirusowe w laboratorium. Wiemy, że o ile do zakażenia WZW typu B wystarcza śladowa ilość krwi, to zakażenie WZW typu C i HIV wymaga orientacyjnie 0,1 ml zakażonej krwi. Jest to ilość, którą widać gołym okiem, dlatego uważamy, że ryzykowny jest kontakt z płynami w widoczny sposób skażonymi krwią. Wirus HIV nie przenosi się przez ślinę.

W Pana przypadku nie doszło do jakiejkolwiek ekspozycji na krew, zatem zakażenie HCV i HIV jest niemożliwe i ewentualna diagnostyka laboratoryjna w tym kierunku jest zbędna. Za pośrednictwem śliny teoretycznie może dojść do zakażenia wirusem WZW typu B, które jest znacznie bardziej zaraźliwe. Jednak w opisanym przez Pana przypadku jest to mało prawdopodobne. Znam pacjentów zakażonych HBV, którzy przez wiele lat żyli w rodzinach wśród niezakażonych domowników, zapewne wielokrotnie używali wspólnych naczyń i sztućców, do zakażeń rodzinnych dochodziło rzadko. Musiałby wystąpić wyjątkowo niekorzystny splot okoliczności, by doszło do zakażenia WZW typu B podczas jednorazowego picia z tej samej butelki, jeżeli został Pan zaszczepiony przeciwko WZW typu B, jest Pan chroniony przed tym zakażeniem.

Podsumowując: do zakażenia wirusami krwiopochodnymi (HBV, HCV i HIV) może dojść po kontakcie przez błony śluzowe z krwią i niektórymi materiałami biologicznymi (np. nasienie, wydzielina pochwowa, tkanki ludzkie). Ślina nie przenosi zakażenia HIV. Teoretycznie możliwe jest przeniesienie HCV i HBV, ale badania epidemiologiczne nie wskazują, by zakażenie HCV przenosiło się tą drogą. Picie z jednej butelki jest bezpieczne, jeżeli chodzi o krwiopochodne zakażenia wirusowe.


Data utworzenia: 05.04.2013
Czy ślina przenosi zakażenia HIV i WZW?Oceń:
(2.50/5 z 4 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Anonim
   2017-06-11 21:03
   Moje pytanie moze byc komiczne jednak zbytnie rozmyslanie na ten temat nie daje mi spokoju , bedac nad woda chcialam wziasc do reki jakas butelke obcego pochodzenia i wyrzucic , butelka byla cala jednak miala jakis ostry koniec i minimalnie zranilam palec rany prawie nie widac jednak minimalnie polala sie kropla krwi na ustniku nie bylo krwi czy jest mozliwe zakazenie jakims wirusem itp ?odpowiedz
   • Dr MED
    2017-09-14 20:43
    Takie rzeczy tylko na filmach... Nie ma takiego przypadku i nie jest to mozliwe. Przez skaleczone miejsce wyplywa krew a nie wplywa do organizmu.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Ostrożnie cieszmy się wysypem grzybów
  W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych krąży wiele zdjęć zadowolonych grzybiarzy i ich pokaźnych zbiorów. Takiego wysypu grzybów nie było od dawna. Warto pamiętać o zagrożeniach związanych z zatruciem grzybami - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
 • Sanepid zaprasza na wystawę o grzybach
  We wtorek w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Osoby, które lubią zbierać grzyby, dowiedzą się na niej, jak rozpoznać te jadalne i poznają zasady grzybobrania.
 • Przekonać do kolonoskopii
  Mimo że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w większym stopniu dotyczy mężczyzn, do wykonania kolonoskopii łatwiej przekonać niepalące kobiety z niższym wykształceniem, zamieszkujące małe miasteczka i wsie – wynika z badań przedstawionych podczas konferencji rozpoczynającej ogólnopolską kampanię profilaktyczno-edukacyjną „Servier – Wyłącz Raka”.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies