×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zaburzenia oddawania stolca i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych oraz endoskopowych

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Od jakiegoś czasu mam problemy z bólami jelit. Problemy jelitowe rozpoczęły się od zatrucia pokarmowego. Ostatnio pojawiły się rano bóle po przebudzeniu, kiedy jelita zaczynają pracować i masy kałowe się przemieszczają. Ból mogę opisać, jakby coś ostrego rysowało ścianki jelita. Kiedy masy kałowe zejdą niżej, ból ustępuje. Mam sporo gazów i nieuregulowane stolce. 2 lata temu robiłem kolonoskopię, podczas której odczuwałem podobny ból. Badanie jednak nic nie wykazało. Postanowiłem zrobić posiew kału. Kiedy próbowałem nabrać próbkę stolca okazało się, że stolec jest o konsystencji gumy. Musiałem użyć rąk, aby oddzielić kawałek potrzebny do badania. Wcześniej nie zauważyłem takich objawów. Proszę o wskazówkę, co mam robić? Bywałem już u gastrologów, ale nic nie stwierdzono. Miałem robione USG jamy brzusznej, kolonoskopię w 2011 roku, krew na celakię IGG, test oddechowy na Helicobakter, gastroskopię, morfologię krwi, moczu oraz rezonans jamy brzusznej. Wszystko w normie. Aktualnie czekam na wyniki posiewu stolca.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Opisane objawy najprawdopodobniej wskazują na zespół jelita nadwrażliwego. Rozpoznanie to potwierdzają także prawidłowe wyniki badań zarówno laboratoryjnych, obrazowych, jak i endoskopowych. Choroba ta charakteryzuje się zaburzeniami rytmu oddawania stolca oraz jego konsystencji.

Często zdarza się tak, że zespół jelita nadwrażliwego pojawia się po przebyciu infekcji. Nie niesie za sobą żadnych poważnych powikłań, choć objawy często niepokoją pacjentów. Nie ma potrzeby powtarzania badań czy wykonywania kolejnych, jeśli nie ma żadnych alarmowych objawów, takich jak: chudnięcie, krwawienia z przewodu pokarmowego, niedokrwistość. Badanie posiewu stolca pomoże wykluczyć infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

W leczeniu jelita nadwrażliwego stosuje się odpowiednią dietę, leki rozkurczowe, wpływające na perystaltykę przewodu pokarmowego, ale także przeciwdepresyjne, w razie potrzeby antybiotyki. Wskazane jest unikanie używek i umiarkowana aktywność fizyczna.

Lekarz pomoże dobrać optymalną terapię, tak aby choroba jak najmniej obniżała jakość życia pacjenta.

Zespół jelita nadwrażliwego jest "uciążliwą" chorobą przewlekłą, jednak nie powoduje istotnych dla zdrowia i życia powikłań.

22.05.2013
Wybrane treści dla Ciebie
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta