×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy czynnościowe choroby przewodu pokarmowego można łączyć z chorobą Gilberta?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam ciągłe bóle brzucha, częste mdłości i biegunki. Już nawet leki przeciwbiegunkowe nie pomagają. Mam 17 lat, ciężko jest to opanować, chodząc do szkoły. Nie wiem co robić. Byłam u lekarza rodzinnego, pani doktor dała mi skierowanie do szpitala na oddział dziecięcy, zrobiono gastroskopię i badania krwi - nic nie wykazały, lekarze stwierdzili IBS (zespół jelita drażliwego, jeśli się nie mylę), nie robiąc żadnych badań związanych z dolegliwościami jelitowymi. W tym samym czasie stwierdzono też zespół Gilberta (choć nawet nie wiem, co to może być). Nie wiem co robić. W Internecie wyczytałam, że może to być rak jelit i jestem w kropce. Moje dolegliwości to: okresowe mdłości (czasem nawet przez 2 tyg. codziennie, ciągle mam uczucie, że zaraz zwymiotuję, ale są takie miesiące i tygodnie, kiedy nie odczuwam ich wcale), czasem po zapaleniu papierosa jest mi niedobrze albo muszę natychmiast do toalety (biegunka), mam częste biegunki na przemian z zaparciami, ciągłe gazy, co jest bardzo uciążliwe, bóle pleców (nie wiem czy to ma jakiś związek) i takie jakby skurcze w jamie brzusznej, nie wiem jak to nazwać, jakby mnie coś skręcało od środka. Czasem też tak dziwnie głośno burczy mi w brzuchu, np. przy oddychaniu głębszym słychać „z daleka” to burczenie. Proszę o pomoc, co może mi być, gdzie się zgłosić? Co mam robić?

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Opisane dolegliwości mogą świadczyć o czynnościowych chorobach przewodu pokarmowego, m.in. zespole jelita nadwrażliwego. Jest to jednostka chorobowa, która nie powoduje żadnych poważnych powikłań, choć objawy często są uciążliwe i długotrwałe.

Potwierdzać to rozpoznanie mogą prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, jak np. morfologia krwi, CRP i gastroskopii. Przemijający, okresowy charakter objawów także wskazuje, że nie powoduje ich żadna organiczna przyczyna. Jeżeli nie ma żadnych alarmowych objawów, takich jak: niedokrwistość, chudnięcie i krwawienia z przewodu pokarmowego nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań jelita grubego. Wyniki zarówno badań laboratoryjnych, obrazowych, jak i endoskopowych u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego są prawidłowe.

Nie ma też podstaw podejrzewać w tak młodym wieku raka jelita grubego, chyba że występuje w rodzinie obciążenie zespołem genetycznym zwiększającym ryzyko raka. Poza tym nie ma żadnych objawów, które mogłyby na raka wskazywać.

Należy zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu i zebraniu dokładnego wywiadu zdecyduje o konieczności dalszych badań. Jednak podstawą jest rozpoczęcie leczenia jelita nadwrażliwego, w którym stosuje się odpowiednią dietę, leki rozkurczowe, wpływające na perystaltykę przewodu pokarmowego, ale także przeciwdepresyjne, w razie potrzeby antybiotyki. Wskazane jest unikanie używek i umiarkowana aktywność fizyczna. Lekarz pomoże dobrać optymalną terapię, tak aby choroba jak najmniej obniżała jakość życia pacjenta.

Także ze względu na zespół Gilberta należy utrzymywać zrównoważoną dietę, regularnie spożywać posiłki, unikać pozostawania na czczo i pomijania posiłków.

Zespół Gilberta nie jest przyczyną opisanych objawów. Polega on na zwiększonym stężeniu bilirubiny we krwi, co jednak nie powoduje żadnych dolegliwości. Żółtaczka (żółte zabarwienie oczu i skóry) pojawia się okresowo, a czynnikami wywołującymi są: ciężki wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu czy tłustego posiłku, przeziębienia i infekcje przebiegające z wysoką temperaturą, sytuacje stresowe, u kobiet także okres przedmiesiączkowy. Nie wymaga on żadnych leków, poza unikaniem ww. czynników.

12.03.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Kamica przewodowa
  • Boleści żołądka i skurcze żołądka w nocy
  • Szczepienie przeciwko rotawirusom
  • Przewlekłe zapalenie trzustki
  • Zespół krótkiego jelita
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)
  • Stolec – zmieniony wygląd
  • Kamica żółciowa
  • Biegunka przewlekła
  • Dysfunkcja zwieracza Oddiego
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta