Wzdęcia to subiektywne odczucie, że w jamie brzusznej znajduje się nadmierna ilość gazów, której może towarzyszyć wrażenie powiększonego brzucha (zwiększenia obwodu brzucha) oraz dyskomfortu w jamie brzusznej. Zwykle odczucie wzdętego brzucha nie jest związane z rzeczywistą nadmierną produkcją gazów jelitowych. Wzdęcia mogą mieć wiele przyczyn, z których zdecydowana większość jest łagodna, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im inne objawy.

Co to są wzdęcia?

Wzdęcia są pojęciem trudnym do zdefiniowania. Pacjenci opisują je najczęściej jako powiększenie obwodu brzucha i często odnoszą wrażenie, że zależą one od zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym (zobacz: Gazy). Może się z tym wiązać odczuwanie dyskomfortu w jamie brzusznej.

Najczęściej jednak wzdęcia to subiektywne odczucie, nieznajdujące obiektywnego potwierdzenia w precyzyjnej ocenie objętości gazów jelitowych. Problem polega tu na zaburzeniu czucia trzewnego i motoryki jelit, co należy do obrazu zespołu zaburzeń czynnościowych.

Zaburzenia czucia trzewnego można najprościej określić jako odczuwanie dyskomfortu czy bólu pod wpływem prawidłowej objętości gazów w jelitach, która przez zdrowych jest dobrze tolerowana.

Z czym można pomylić wzdęcia?

Powiększenie obwodu brzucha, występujące szybko po posiłku, jest najpewniej wyrazem wzdęcia. Zwykle równie szybko ustępuje i następnego dnia rano, przed posiłkiem, brzuch odzyskuje swoją poprzednią wielkość. Znika także dyskomfort, a masa ciała jest stabilna. Czasem jednak pacjent skarży się na długotrwałe wzdęcia, objawiające się stale powiększonym obwodem brzucha. Bardzo często okazuje się jednak, że powiększenie obwodu brzucha jest następstwem:

Wątpliwości łatwo zweryfikować, wykonując badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.

Czy wzdęcia to objaw wymagający zbadania?

Zwykle przy pierwszym kontakcie z pacjentem skarżącym się na wzdęcia, dyskomfort i/lub ból brzucha, lekarz wykonuje podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie radiologiczne dla wykluczenia chorób organicznych. Rak jelita grubego, występujący głównie w starszej i średniej grupie wiekowej, może powodować wzdęcie i dyskomfort. W młodszej grupie wiekowej podobne objawy wystąpią z kolei u osób z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna), a także w zespole jelita drażliwego.

Jakie są sposoby leczenia wzdęć? Czy dieta wpływa na wzdęcia brzucha?

Po wykluczeniu podłoża chorobowego, lekarz zapewni pacjenta o nieobecności chorób zagrażających zdrowiu czy życiu. Pomocne bywa sięgnięcie po pomoc specjalistów w zakresie radzenia sobie ze stresem oraz ułożenia odpowiedniej diety, ponieważ spożywanie pokarmów gazotwórczych może nasilać dyskomfort związany ze wzdęciami. Przeczytaj więcej: Gazy jelitowe.

Leki poprawiające motorykę, adsorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie, mogą przynieść poprawę u części pacjentów, ogólnie mają jednak ograniczone zastosowanie.

Choć w większości przypadków ilość gazów w jelicie lub ich wytwarzanie nie są zwiększone, zmniejszenie nawet normalnej objętości gazów w jelicie może być dla pacjenta korzystne. Sytuacje, które mogą sprzyjać obecności nadmiernej ilości gazów w jelicie:

O domowych sposobach na zmniejszenie ilości gazów oraz zaleceniach dietetycznych przeczytaj tutaj: Gazy


Wzdęcie brzucha - pytania i odpowiedzi

Przyczyny wzdęcia » dr hab. n. med. Małgorzata Zwolińska-Wcisło
Wzdęcie i nadmierne wydalanie gazów » lek. Magdalena Przybylska-Feluś