Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądkaOceń:
(3.76/5 z 45 ocen)
Prof. dr hab. Krzysztof Marlicz1, prof. dr hab. Krzysztof Fyderek2 (uwagi pediatryczne)
1Katedra i Klinika Gastroenterologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
2Klinika Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Zapalenie żołądka

Co to jest zapalenie żołądka i jakie są jego przyczyny?

Terminem zapalenie żołądka określamy wszelkie stany będące skutkiem uszkodzenia najbardziej wewnętrznej warstwy ściany żołądka (błony śluzowej). Zapalenie żołądka mogą spowodować:

 • czynniki infekcyjne - w Polsce za 90% zapaleń żołądka odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori
 • czynniki toksyczne (żółć, alkohol, niektóre leki, a szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy)
 • czynniki autoimmunologiczne (organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tkance).

Jak często występuje zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka jest bardzo częste. Za ponad 90% zapaleń żołądka jest odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori, ponieważ blisko 80% dorosłej polskiej populacji jest nią zakażone. Ponadto wiele osób przyjmuje w sposób przewlekły różne leki, szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą powodowac zapalenie żołądka.

U dzieci zakażenie Helicobacter pylori jest rzadsze (dotyczy ok. 30% populacji), a częstość występowania zależy od środowiska oraz wieku dziecka - im niższe standardy higieniczne środowiska i im wyższy wiek dziecka, tym zakażenie występuje częściej.

Jak się objawia zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka wywołane przez Helicobacter pylori najczęściej nie powoduje żadnych dolegliwości.

U niektórych osób mogą występować lekkie objawy dyspeptyczne.

Zapalenie żołądka spowodowane działaniem czynników toksycznych może objawiać się krwawieniem (krwiste wymioty lub smoliste stolce) którym mogą towarzyszyć dolegliwości dyspeptyczne (ból lub dyskomfort w środkowym nadbrzuszu). Mówimy wtedy o tzw. gastropatii krwotocznej (ryc. 2.).

Autoimmunologiczne zapalenie żołądka może niekiedy prowadzić do niedokrwistości, która czasem może przyjąć ciężką postać.

Na ogół związek pomiędzy odczuwaniem dolegliwości (lub ich brakiem) a obserwowanym obrazem endoskopowym i mikroskopowym (histopatologicznym) jest niewielki. Wiele osób skarży się latami na okresowe dolegliwości dyspeptyczne lub nie toleruje wielu pokarmów, a błona śluzowa ich żołądka jest zupełnie prawidłowa, zarówno w obrazie endoskopowym, jak i mikroskopowym.

Są też liczni pacjenci, u których stwierdza się zmiany w endoskopii lub badaniu mikroskopowym, ale nie skarżą się na jakiekolwiek dolegliwości i mogą spożywać wszelkie rodzaje pokarmów.

Ryc. 1. Helicobacter pylori (ciemne, drobne pałeczki) w śluzie i na powierzchni komórek nabłonkowych żołądka

Ryc. 2. Obraz endoskopowy ostrej gastropatii krwotocznej – widoczne pojedyncze nadżerki błony śluzowej żołądka

Co robić w razie wystąpienia objawów zapalenia żołądka?

W razie utrzymujących się przez kilka tygodni czy też nawracających dolegliwości dyspeptycznych należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wyraźne krwawienie (wymioty czy tzw. smoliste stolce) wskazują na konieczność szybkiego zgłoszenia się do SOR.

Także niedokrwistość (na którą może wskazywać np. szybkie męczenie się, gorsza tolerancja wysiłku, bladość skóry czy szum w uszach) jest bezwzględnym wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak lekarz ustala diagnozę zapalenia żołądka?

Pojawienie się dolegliwości dyspeptycznych jest dla lekarza rodzinnego punktem wyjścia do wnikliwej analizy (wywiadu) i przeprowadzenia badań obrazowych, głównie endoskopii (zobacz: Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego). Badanie ultrasonograficzne nadbrzusza jest tutaj mało przydatne.

W razie wystąpienia krwawienia czy objawów anemii, należy pilnie przeprowadzić te same badania, co w przypadku dolegliwości dyspeptycznych (zobacz: Dyspepsja).

Jakie są sposoby leczenia zapalenia żołądka?

Obraz zapalenia (zwłaszcza postacie średnie i ciężkie) błony śluzowej i jednoczesne wykrycie infekcji Helicobacter pylori, nakazuje przeprowadzenie eradykacji (całkowitego usunięcia) tej bakterii poprzez 7-dniowe leczenie inhibitorem pompy protonowej i 2 antybiotykami.

U osób, u których w rodzinie notowano przypadki raka żołądka, takie postępowanie jest wskazane, nawet jeśli nie odczuwają one żadnych dolegliwości.

Data utworzenia: 16.03.2010
strona 1 z 2
Zapalenie żołądkaOceń:
(3.76/5 z 45 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Agnieszka
   2016-10-23 17:13
   Witam. Prosze serdecznie o wytlumaczenie takiego opisu z badania histop.żoładka GASTRITIS chronica atropica m-43000, hyperplasia foveloaris M-72000 metaplasia intesinalis focalis M 73321. Mam 45 lat byłam u gastroenterologa i zapisał mi tylko Zirid -na przewlekłe wzdęcia i zaparcia . Nie wiem czy powinnam dalej robic jakąs diagnostyke ,poniewaz zalecil za rok kontrolną gastroskopie .Mam od roku rowniez ciagłe przelewanie głośne w jelitach,gazy i ciągłe wzdęcia i uczucia obciązenia w brzuchu . Badanie usg brzucha wynik dobry Zażywane LEKI TO- debretin na jelita Biore równiez eutyrox w dawce - o,25 na tarczyce TSH- nie miałam wykonywane w ciągu ostatnich 2 lat. Mam tez hbs + (BEZOBJAWOWE PRZEJSCIE 24 LATA TEMU) /wyniki prob watrobowych w normach powtarzane regularnie 2 razy w roku . morfologia prawidłowa Prosze o udzielenie porady- czy powinnam pójśc do innego lekarza i robić dalsza diagnostyke i mieć wdrożone jakies leczenie na żoładek??Czy powinnam zażywać jakieś enzymy wspomagające trawienie ? DZIĘKUJĘ.odpowiedz
   • Mira
    2017-01-19 11:55
    Mam to samo co Pani ale bez metaplazji.Bralam controloc 40 przez 3 miesiace. Pozniej pilam siemie lniane 2 razy dziennie przed posilkiem.Tak minelo 2lata.Obecnie mam nawrot choroby znowu boli mnie zoladek lekarz stwierdzil ze to jest przewlekle i tak bedzie .Od paru dni biore mesopral40 i pije siemie.odpowiedz
    • Agata
     2017-01-24 21:16
     Ja jak miałam zapalenie błony sluzowej i ostry ból i trafiłam na obserwację do szpitala i powiedziałam chirurgowi, że wypiłam siemię lniane to powiedział, że siemię lniane przy takim zapaleniu to tak jakbym się nałykała haczyków lub papier ścierny połknęła i wyszorowala nim błonę sluzową od środka, serio też byłam w szoku. Powiedział, że siemię tylko się pije przy zaparciach, żeby się wypróżnić, ale na pewno nie przy zapaleniu żołądka.odpowiedz
     • Robi
      2017-07-11 06:24
      Ziaren nie można łykać ale je pogotować 10min, odcedzić i pić tą powstałą galaretkę a to nic wspólnego z papierem nie ma:) Pozdrawiamodpowiedz
     • Asia
      2017-01-30 22:38
      Mi akurat siemię pomogło.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Aktualności

 • Wzrost zakażeń WZW typu A w Polsce
  W porównaniu do zeszłego roku, obecnie obserwuje się znaczący wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW-A) - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
 • Łodzianie będą mogli przebadać się pod kątem zakażenia HCV
  Ponad 1,3 tys. łodzian będzie mogło przebadać się pod kątem zakażenia HCV. Profilaktycznym badaniom sfinansowanym przez magistrat będą mogli poddać się wszyscy - także nieubezpieczeni w NFZ - mieszkańcy miasta w wieku 25-59 lat.
 • Ostrożnie cieszmy się wysypem grzybów
  W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych krąży wiele zdjęć zadowolonych grzybiarzy i ich pokaźnych zbiorów. Takiego wysypu grzybów nie było od dawna. Warto pamiętać o zagrożeniach związanych z zatruciem grzybami - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies