Krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytuOceń:
(3.24/5 z 17 ocen)
dr n. med. Włodzimierz Zych
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa
Krwawienie z odbytu
Ryc. Wikimedia Commons

Co to jest?

Obecność świeżej krwi lub skrzepów krwi w stolcu określa się jako krwawienie z odbytu. Warto odróżnić obecność świeżej krwi jedynie na papierze toaletowym lub powlekającej pasemkami grudę kałową czy obecnej w wodzie obok stolca w muszli klozetowej od skrzepów krwi czy krwi przemieszanej z masami kałowymi. Taka orientacyjna ocena pozwala w przybliżeniu określić, czy źródłem krwawienia jest sam odbyt czy też do krwawienia doszło w świetle jelita i dlatego krew ma już zmieniony wygląd (np. w postaci skrzepów czy pasemek przemieszanych z masami kałowymi).

Czy krwawienie z odbytu to groźny objaw?

Krwawienie z odbytu na pewno nie powinno być ignorowane, choć istotnie najczęstszą jego przyczyną są hemoroidy. Z drugiej jednak strony krwawienie może być objawem raka jelita grubego, choroby uleczalnej - pod warunkiem wykrycia na wczesnym etapie. Zbagatelizowanie krwawienia z odbytu może odroczyć rozpoznanie i zaprzepaścić szansę na wyleczenie.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się krwi z odbytu?

W przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który najprawdopodobniej przeprowadzi badanie jelita grubego. Najprostsze, ale też wartościowe badanie, to bezpośrednia ocena placem przez odbyt (tzw. badanie per rectum), uzupełniona wziernikowaniem krótkim aparatem - anoskopem lub nieco dłuższym – rektoskopem. Jeśli podczas tego badania u osoby przed 40 rokiem życia lekarz w sposób pewny rozpozna chorobę hemoroidalną, nie ma bezwzględnej konieczności kontynuowania diagnostyki.

Brak zmian w odbycie, niepewność co do powiązania krwawienia z odbytu z hemoroidami, wiek ponad 40 lat, obciążenie rodzinne rakiem jelita grubego lub wystąpienie innych objawów (niedokrwistość, chudnięcie) skłaniają do endoskopowej oceny całego jelita grubego – kolonoskopii.

Jakie mogą być przyczyny krwawienia z odbytu?

Przyczyny krawienia z odbytu i częstość występowania

 • choroba hemoroidalna: 9—12% (zobacz: Choroba hemoroidalna)
 • szczelina odbytu: 1—3%
 • polipy i rak jelita grubego: 3—11%
 • zmiany zapalne: 3—29%
 • krwawienie z uchyłków: 5—42%
 • zmiany naczyniowe (angiodysplazja): 1—3%

Jak leczyć krwawienie z odbytu?

Chorobę hemoroidalną leczy się zachowawczo, środkami stosowanymi miejscowo. Bardziej zaawansowane zmiany mogą wymagać leczenia operacyjnego (zob. Operacyjne leczenie żylaków odbytu). Krwawienie z uchyłków najczęściej jest okresowe i nie wymaga leczenia, choć sporadycznie konieczna jest operacja, natomiast choroby zapalne wymagają swoistego dla nich leczenia farmakologicznego. Polipy, najczęściej gruczolaki, czyli łagodne nowotwory, poprzedzają niekiedy rozwój raka i mogą być leczone endoskopowo tak, jak i zmiany naczyniowe. W przypadku raka jelita grubego konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Warto zwrócić uwagę na stosowanie leków zaburzających krzepnięcie np. kwasu acetylosalicylowego czy antywitamin K, które mogą mieć wpływ na intensywność krwawienia w każdym z wymienionych stanów. Czasem konieczna jest modyfikacja takiego leczenia do czasu opanowania krwawienia.

Rzadko zdarza się, że krwawienia z łagodnych chorób jelita grubego prowadzą do niedokrwistości wymagającej przetoczenia krwi czy suplementacji preparatami żelaza.

Krwawienie z odbytu w pytaniach i odpowiedziach

Hemoroidy »
Krwawienie z odbytu - wybór lekarza i zalecane badania » dr n. med. Anna Mokrowiecka
Krwawienia z odbytu » dr n. med. Wojciech Wysocki
Krew w stolcu » dr hab. n. med. Małgorzata Zwolińska-Wcisło
Czy (i kiedy) krwawieniu z odbytu towarzyszy ból? » lek. Magdalena Przybylska-Feluś
Przyczyny krawienia z odbytu » lek. Magdalena Przybylska-Feluś
Uporczywe krwawienie z odbytu » dr n. med. Wojciech Wysocki
Szczelina odbytu » dr n. med. Andrzej L. Komorowski
Hemoroidy - objawy » dr n. med. Andrzej L. Komorowski
Jak leczyć hemoroidy? » dr n. med. Andrzej L. Komorowski
Krwawienia z żylaków odbytu (hemoroidy) » dr n. med. Anna Mokrowiecka
Krwawienie z żylaków odbytu z towarzyszącą biegunką » dr n. med. Anna Mokrowiecka
Hemoroidy po porodzie » lek. Magdalena Przybylska-Feluś
Choroby odbytu » lek. Magdalena Przybylska-Feluś
Udostępnij:

Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

  • kkk..
   2016-10-17 21:13
   Witam. Od kilku dni podczas załatwiania się i podcierania na papierze zostaje mi dość sporawa plama krwi, mam 18 lat. Ktoś podpowie coś? Czy mam się udać do lekarza?odpowiedz
  • Taiger20
   2016-09-30 13:38
   Witam mam pytanie od dwoch mc zauwazylem iz po piwie wydalam kal z krwia lub nawet samom krew.niezawsze tak mam wlasnie wtedy gdy wypije piwo.co mpze miec talie skutki obawiam sie osc do lekarza bo za wiele czytalem na inyernecie prosze o poradeodpowiedz
   • gość
    2016-10-17 20:38
    a jak ogólnie po zbożach? pieczywie? lub innych alkoholach?odpowiedz
  • Jan Nowak
   2016-09-01 14:32
   Ostatnio 2 dni temu zauważyłem czerwono (jak świerza krew) zabarwioną wodę wokół stolca. Od dawna mam problemy zjelitami, ponad 10 lat temu robiłem już kolanoskopię (z powodu krwi na stolcu) nie wykazała ona źadnych zmian. Z 5 lat temu wyczułem podczas kompieli w odbycie mały guzek. Byłem z wizytą u gastroenterologa, który przeprowadził badanie perrectum i stwierdził guzek krwawniczy.Przepisal mi krem , któty używam do dzisiaj gdy pieczenie i świąd odbytu się zaostarza, zażywam też aescin bo zauważyłem iż mi trochę pomaga. Od około dwóch tygodni mam jednak większe problemy z wypröŻnianiem (miałem je i poprzednio udawało mi się to co 3 dni) ale teraz okresy te się zwiększają ponad ten czas- po prostu nie odczuwam parcia jeżeli nawet to jest jakieś takie słabe a stolec niewielki wstęgowaty.Brzuch mnie nie boli mam tylko odczucie pełności i wzdęcia. Teraz jednak ta krew woköł stolca (zastanawiam się czy to jest na pewno krew a może następstwo diety-jadłem wczoraj i przedwczoraj czerwony barszcz) mnie niepokoi zwłaszcza w połączeniu z wydłużaniem okresów wypröżnień. Czy powinnem natychmiast udać się do specjalisty, czy ta sytuacja jest groźna dla zdrowiaodpowiedz
   • Nie jestem lekarzem
    2016-09-05 00:10
    Według mnie lepiej pójść do lekarza (nie wiadomo czy to może być rak)odpowiedz
  • Kasia Niedziela.
   2016-05-21 23:00
   Dzisiaj w wc zauwazylam czystom krew z odbytu w dosc duzej ilosc I bardzo mnie to zaniepokoilo co moze byc przyczynom.odpowiedz
   • Redakcja serwisu
    2016-05-24 11:37
    Szanowna Pani, możliwe przyczyny krwawienia z odbytu zostały omówione w powyższym artykule. Zachęcamy również do lektury tekstów zamieszczonych pod artykułem ("Krwawienie z odbytu w pytaniach i odpowiedziach"). Jednocześnie przypominamy, że w przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.odpowiedz
Dodając komentarz akceptujesz regulamin

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Aktualności

 • "Dzieci z NZJ traktowane gorzej niż pacjenci dorośli"
  Terapia biologiczna jest ostatnią deską ratunku dla dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelita, które nie reagują na standardowe leczenie. Jest ona refundowana i powszechnie stosowana w pediatrii w większości państw Unii Europejskiej. Niestety, w Polsce mali pacjenci mają utrudniony dostęp do leków biologicznych, mimo że udowodniono ich skuteczność i zalecają je specjaliści.
 • Gorzów Wlkp. – bezpłatne badania anty-HCV
  Bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. organizuje Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Akcja odbywa się w ramach kampanii „Nie daj się zaskoczyć” i przypadającego 28 lipca Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby.
 • Rośnie zagrożenie WZW
  Z powodu wirusowego zapalenia wątroby (WZW) rocznie umiera równie wiele osób, co na gruźlicę czy AIDS – informuje „Lancet”.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies